EkonomiGündem

Herkes merak ediyordu! Faturalarda yeni dönem: Ocak ve Şubat ayı faturaları gelmeden dikkat edin!

Türkiye’deki milyonlarca haneyi ilgilendiriyor! 2022’nin ilk gününden itibaren faturalarda geçerli kılınacak kademeli tarife uygulaması vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılıyor. Peki “tüm ev tüketicilerinin elektrik tüketimlerinin günlük 5kWh’ye kadar olan tüketimlerinin düşük kademeli tarifeden, bunun üzerindeki tüketimlerinin ise yüksek kademeli tarife birim fiyatlarından faturalandırılacağı yeni tarife uygulaması” olarak tanımlanan kademeli tarifenin detayları neler?

“Madde ile enerji verimliliğini artırmak amacıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır. Bu düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılması, gerekli olan abone grubu için normal tüketim tüketim miktarına uygun olarak bir kademe belirlenmesi ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetlerin bu kademe üstünde tüketim yapan aynı abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır.” ifadeleri ile belirtilen madde değişikliği 25 Kasım 2o21’de kabul edildi ve 1 Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girdi.

Enerji Tasarrufu Açısından Önemli

Kademeli tarifenin hayata geçmesinin enerji tasarrufu sağladığı belirtiliyor. Peki bu nasıl gerçekleşiyor?

Elektrik fiyatlarının ucuz tutulması, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını değiştirmemesine ve enerji tasarruflu aletler için dönüşüme engel oluyor, dolayısıyla elektrik fiyatları ucuz tutulduğunda tüketicilerin tasarrufa yönlendirilmesi oldukça zor oluyor.

Elektrik fiyatlarının artırılmasıyla, özellikle de kademeli tarife uygulamasıyla az tüketene ucuz, çok tüketene pahalı fiyatlandırılma yapılması tüketicileri daha az elektrik tüketmeye yönlendiriyor.

Faturaya Nasıl Yansıyacak?

Kademeli elektrik tarifesiyle 2021 yılının Aralık ayında aylık 140 TL’lik faturaya denk gelen tüketim düşük kademeli tarifeden, bu tutarın üstüne denk gelen tüketim ise yüksek kademeli tarifeden faturalandırılacak.

Yaklaşık 10 milyon elektrik abonesinin faturasının tamamı düşük kademeli tarife birim fiyatından kesilecek, belirlenmiş kademenin üstünde tüketimi olan 28 milyon abonenin elektrik faturası ise karma şekilde kesilecek.