Ekonomi

2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredilerde başvurular başladı! E-devlet üzerinden yapılan başvuruların şartları da belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeniz mezunların istihdam edilmesine yönelik destek paketini açıklamıştı. Erdoğan’ın açıkladığı destek paketinin detayları belli oldu. Geçtiğimiz yıl Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere ilk fazı Mayıs ayını kapsayan, ikinci fazı Haziran – Eylül dönemini kapsayan “Hızlı Destek Programı” başlatılmıştı. Hızlı Destek Programı’nın bu kez de hem genç nüfusun istihdamını amaçlayan hem de işletme ve personellere yardımda bulunmayı hedefleyen üçüncü fazı devreye alındı. Bu kapsamda faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi destekleri sağlanacak ve başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek.

2 Yıl Ödemesiz ve Faizsiz Destek Sağlanacak

Hızlı Destek Programı ile yeni mezunların istihdam edilmesine yönelik pakette son 12 aydaki ortalama istihdam seviyesinin koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her personel için 100 bin TL’lik, faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz destek alabilecek. Ödemeler ise takip eden yılla beraber 24 ayda eşit taksitler ile (4 ayda bir, toplam 6 ödeme) komisyon ve faiz olmadan KOSGEB’e yapılacak.

Kadınların İstihdamına Destek Daha Fazla

Hızlı Destek Program’ından mikro işletmeler 2 personele kadar ve küçük işletmeler de 5 personele kadar yararlanabilecek. Her bir personel için kredi tutarı da 100 bin TL olarak verilecek. Ancak işletme sahibinin ya da işe alınacak olan personelin kadın olması durumunda bu kredi tutarı da 110 bin TL olacak. Kredi başvuruları, personel işe alınmadan önce gerçekleştirilebilecek ve destek ödemeleri 6’şar aylık 2 taksit ile verilecek. Bu süre zarfında işe alınan personeller de işten çıkarılamayacak. İşyerindeki eş, anne, baba, kardeş ve çocuk için destek ödemesi verilmeyecek.

Hızlı Destek Programı Başvuru Şartları

İşe alınacak olan personelin meslek lisesi ya da teknik lise mezunu olması gerekecek ve öte yandan en az 2 yıllık üniversite mezunu olması gerekecek. Ayrıca personellerin doğum yılının 1981 ve sonrası olması gerekecek, son 3 yıllık süreçte personelin 180 günden fazla çalışmamış olması gerekecek. İşletmenin ise desteklenen sektörlerde 2019 ve öncesinde kurulmuş olması gerekecek. Öte yandan işletmenin 2019 yılı cirosunun da en az 75 bin TL olması gerekecek. Başvurular e-devlet üzerinden 31 Mart tarihine kadar devam edecek.