Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Çalışanların maaşında AGİ gitti, vergi iadesi geldi! Asgari ücret maaş alan herkese 638 lira ek ödeme

Bilindiği gibi 2022 yılı için asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bunun ardından asgari ücret için çok önemli kararlar da paylaşıldı. Buna göre şimdiye dek uygulanan yüzde 15’lik gelir vergisi ve yüzde 0.79’luk damga vergisi artık kesilmeyecek. AGİ’nin kalkıp kalkmadığı araştırılırken Bakan Bilgin bir açıklama yaptı ve son noktayı koydu. Bakan Bilgin AGİ’nin kaldırıldığını belirtti ve Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem detayları paylaştı.

Ocak ayı itibarı ile geçerli olacak yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından, 2022 AGİ zammı tablosu da en çok merak edilenler arasında yerini aldı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapıldı ve şimdiye dek uygulanan yüzde 15’lik gelir vergisi ile yüzde 0,79’luk damga vergisi kaldırıldı. Bunun yanı sıra AGİ için de değişiklik yapıldı.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMA YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin AGİ konusunu açıklığa kavuşturdu ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok”

A Haber’de AGİ’ye ilişkin merak edilen noktaları açıklayan Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem 18,5 milyon işçi ve memurun merak ettiği soruları ve AGİ zammı tablosu ile ilgili detayları paylaştı.

AGİ KADARLIK VERGİDEN VAZGEÇİLDİ

Faruk Erdem açıklamalarında devletin artık AGİ vermediğini ancak en yüksek AGİ kadarlık vergiden vazgeçtiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“AGİ gelir vergisinden devletin bize ödediği bir vergi iadesi. Buradaki en yüksek iade 3 çocuklu ve eşi çalışmayan kişiye ödenen paraydı. Asgari ücretten vergi kaldırıldı dolayısıyla alınmayan bir verginin iadesi de kaldırılmış oldu. Ama verginin kalkmasıyla birlikte bir destek oluştu. O desteğin miktarı da asgari ücrette 638 lira gelir vergisi, damga vergisi ile birlikte de 676 lirayı bulan vergi iadesi ortaya çıkmış oldu. Vergi iadesi değil ama vergi istisnası gibi görüyorum. Daha yüksek maaş alanlar ise asgari ücret kadar olan kısmında vergi alınmıyor. Yani onlar için de 638 liralık bir katkı var. AGİ kalktı ama aslında duruyormuş gibi bir durum ortaya çıktı. Şu anda AGİ olsaydı 3 çocuklu ve eşi çalışmayan biri en yüksek rakamı alacaktı. Bu da 638 lira olacaktı. Bu da bugünkü asgari ücrette verginin karşılığı. Yani devlet aslında AGİ’yi vermiyor ama en yüksek AGİ kadarlık vergiden vazgeçiyor. Bekar bir işçi 375 lira alacaktı, 3 çocuklu işçi de 638 lira alacaktı. Ancak şimdi ise herkes 638 lira alacak”

Yani herkes 638 lira alacak ancak bu tutar şimdi verilen asgari ücretin içinde yer alıyor. Yani asgari ücrete ek olarak 638 lira belirtiliyor ve bu ek ödeme güncel asgari ücretin içinde bulunuyor.

638 lira değerindeki vergi kaldırıldı. Asgari ücret vergilerin kaldırılması ile beraber 4 bin 253 lira oldu yani asgari ücretten 638 liralık vergi kesilecekken kesilmemiş oluyor. Bu 638 liralık bölüm asgari ücrete eklenmiş oldu.

HERKES İÇİN VERGİ DESTEĞİ OLDU

Faruk Erdem açıklamalarının devamında çalışanların en merak ettiği konunun ise bu rakamın cebe girip giremeyeceği olurken Faruk Erdem şu ifadeleri kullandı:

“Gelir İdaresi Başkanlığı’na bir görev düşüyor. Bir tebliğ taslağı var. Onun güncellenmesi lazım. Net ücretten çalışanlar için orada örnek hesapların olması lazım. Şu anda o tebliğ taslağında brüt ücret üzerinden anlaşanların hesapları var. Brüt ücret alanlar için vergi istisnası onların maaşına bir destek olarak görülüyor. Daha yüksek ücret alanlarda da 638 lira ödeyecekleri vergiden düşülüyor. Net ücretteki 638 lira destek ise işverene yapılmış oluyor. İşveren isterse bunu paylaşabilir. Ama bunun o tebliğde netleşmesi lazım. Agi kalktı ama herkes için en yüksek AGİ miktarında bir vergi desteği geldi.”