Dünya

İsveçli Bilim İnsanları Açıkladı! İşte Koronavirüsü Hafif Atlatanların Sırrı

İsveç’te Karolinska Enstitüsünde görevli bilim insanlarının koronavirüsü hafif semptomlarla atlatanlara dair yaptığı araştırmanın sonucu ortaya çıktı.

İsveç’in saygın kurumlarından Karolinska Enstitüsünde görevli bilim insanları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşmasını engelleyen yeni bir gen keşfedildiğini duyurdu. Uzmanlar bu genin SARS-CoV-2 virüsünü yok edecek proteini üretmek için vücuda bilgi gönderdiğini açıkladı.

Bu Gene Sahip Kişiler Koronavirüsü Yüzde 20 Daha Hafif Geçiriyor

Ataları Afrika’dan gelen her 10 bireyden 8’inde bu genin bulunduğunu aktarıldı. Bu genin olduğu kişilerde Kovid-19 hastalığının yüzde 20 daha hafif geçtiği de kayıtlara geçti.

“İlaç Geliştirmede Önemli Bir Buluş”

Bilim insanları bu genin virüse karşı bir ilaç geliştirmekte kritik bir önemi olduğunu açıkladı. Araştırmayı yöneten isimlerin başında gelen McGill Üniversitesinden Brent Richards, “Kovid-19’a karşı yeni ilaç geliştirirken genetik risk faktörlerini anlamaya başlıyoruz” dedi.

Bu Gen Her Üç Beyaz Avrupalıdan Birinde Var

İsveç’te yapılan ve Nature Genetics’te yayınlanan araştırmada her üç beyaz Avrupalıdan birinde bu genin bulunduğunun da altı çizildi.