Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Bugün acil olarak toplanıyorlar! Günlük vaka sayısı 75 bini buldu: Online eğitime geçiş, akşamları ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı

Bilim Kurulu geçtiğimiz hafta toplantısının ardından PCR testi ile kuralları esnetmiş ardından pek çok isim Omicron varyantıyla patlayan vakaları işaret ederek eleştiri yağmuruna tutmuştu. Bunun ardından uçaklardaki PCR testi kararının yeniden alınması yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceği konusunda merak uyandırdı. Omicron varyantında vaka sayısının 75 binlere kadar gelmesi ile akşamları ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı ile online eğitim kararının alınıp alınmayacağı da vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPACAK

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak. Söz konusu açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılacak.

PCR kuralının sinema, etkinlik, şehirlerarası ulaşımdan kaldırılması üzerine Türk Tabipler Birliği başta olmak üzere pek çok uzman isimden de tepki gelmişti.

PCR KARARI GERİ ALINDI

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığının değerlendirmelerini içeren yazı doğrultusunda, ulaşım, bazı etkinlikler ve okullardaki PCR testi zorunluluğunu öngören uygulamaların kaldırılmasına ilişkin yeni yazıyı valiliklere göndermişti.

Bunun yanı sıra söz konusu yazıda Sağlık Bakanlığının değerlendirmelerini içeren yazıda, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatlerden, konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirildi.

Bunun peşine alınan kararda ise bu değişiklik geri alındı.

YENİ YASAKLAR

Omicron varyantında vaka sayısının 75 binlere kadar gelmesi ile hafta sonu ile akşamları sokağa çıkma yasağının gelmesi, okullarda online eğitime geçilmesi gibi kararların da alınması bekleniyor. Ancak bu konuda net bir açıklama bulunmuyor. Herhangi bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.