Ekonomi

İslam Memiş Altındaki Kritik Seviyeyi Açıkladı! Altındaki Düşüş Kalıcı Mı?

Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Memiş açıklamasında “Kısa vade için 720 lira seviyesi gündeme gelir ama bu gerilemenin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum” dedi.

Altın piyasasında, en düşük 779 bin lira, en yüksek ise 795 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı dünü önceki kapanışa göre yüzde 2,01 düşerek 779 bin liradan tamamladı. Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise altında düşüşün kalıcı olamadığını açıkladı.

İslam Memiş: Düşüş Kalıcı Değil

Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş yaptığı açıklamada “Dolar nereye gram altın oraya. Dolar kurunu takip ediyoruz. 750 lira seviyesi devamında 720 seviyesi benim için güçlü bir destek seviyesi. Eğer 750 lira altına sarkarsa kısa vade için 720 lira seviyesi gündeme gelir ama bu gerilemenin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. 750-720 lira bandında yatırımcısına alım fırsatı vereceğini düşünüyorum” dedi.

Dünya Altın Konseyi Öngörüsünü Açıkladı

Dünya Altın Konseyi (WGC) bugün yayınladığı “Altın Görünüm 2022” raporunda, faiz artırımlarının altın için ters rüzgarlar yaratabileceğini, ancak tarihe bakıldığında bu etkilerin sınırlı kalabileceğinin görüldüğünü belirtti.

Analistler Ne Diyor?

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl 4 kez faiz artırımına gideceği ve ilk adımı mart ayında atacağı beklentilerinin güçlenmesinin altının ons fiyatında oynaklığı artırdığını, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin haber akışının da gündemdeki yerini koruduğunu söyledi. Bugün, Japonya Merkez Bankası’nın genişleyici politikasını sürdüreceğini açıklamasının ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,8570 ile 2 yılın en yüksek seviyesine çıktığını belirten analistler, buna paralel artan dolar talebinin altının ons fiyatını baskıladığını ifade etti.