Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Rekor değişimlerden sonra herkes merak ediyor! Dolar tekrar yükselir mi?

Dolar/TL kurunun Kasım-Aralık ayları süresince rekor seviyede artması ülkemiz ekonomisine oldukça olumsuz yansımış, vatandaş her yeni güne cebindeki parasının değer kaybıyla uyanmıştı. Art arda gelen zamlar bütçeleri zora sokmuş, kış ayları da yaklaşırken giderlerin artması sonucu ekonomik krizin eşiğine kadar gelinmişti. Daha sonra yeni ekonomik sistem olan Kur Korumalı TL Mevduat’ın duyurulmasıyla döviz kurları biraz nefes almaya başlamıştı. Günümüze gelindiğinde ise dolar/TL kuru 13 seviyelerinde geziniyor. Peki dolar yeniden yükselerek yeni zamlara neden olur mu? İşte uzmanlardan dolar yorumları…

İnfo Yatırım Dolar Yorumu

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Son günlerde paritede ki volatilitede de bir miktar düşüşler olduğu görülüyor. Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken artık Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısı merakla beklenmeye başlandı. Banka yarın biraraya gelecek ve 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak.

Piyasalardaki beklentiler bu toplantıda bankanın pas geçebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Bu sebeple karar ve karar metni titizlikle incelenecek. Dolar endeksi kanadına baktığımızda ise yeni yıl ile birlikte FED’in sıkılaşma patikasını nasıl şekillendireceğinin ipuçları hala aranıyor. Beklentiler ilk adımın Mart aylarında atılabileceği yönünde. Bu sebeple küresel gelişmeler de fiyatlamalar için oldukça önem arz ediyor.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

İntegral Yatırım Dolar Yorumu

Teknik Analiz: DolarTL 13.35 ve 13.65 seviyeleri arasında dalgalanmasını sürdürüyor. Dolar kurunun 13.65 seviyesini aşması durumunda 13.95 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. 13.95 seviyesi aşılmakta zorlanılıyor. Olası yükselişlerde bu bölgeden gelebilecek kar satışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. 13.35 seviyesi altında ise 13.20 ve 13.00 destek seviyeleri takip edilecek.

Anadolu Yatırım

Dolar/TL kuru dünkü işlemlere 13,43 seviyesinden başlayıp, günü %1’e yakın yükselişle tamamladı. Kurda 13,60 direncinin üzerine geçilmesine rağmen üzerinde kalıcılık sağlanamadığı görüldü. Satışların ise 13,40 seviyesinden destek bulduğu görüldü. Kurda aşağı yönde 22 ve 50 günlük AO’ların bulunduğu 13,25 – 13,30 bölgesi önemli destek aralığı olarak takip edilebilir. 13,25 altında kalıcılık ile satış baskısı artabilir. Yukarı yönde ise 13,70 üzerinde yeniden 13,90 – 14,00 seviyeleri gündeme gelebilir.