GündemSağlık

Daha önce böylesi görülmedi! İşte Omicron varyantında ortaya çıkan yeni belirtiler

Dünyayı etkisi altına alan ve vaka artışlarının sorumlusu olarak gösterilen Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. Diğer yandan Türkiye’de de baskın varyant olan Omicron’la ilgili flaş bir gelişme yaşanıyor. Bilim insanları Omicron varyantında yeni belirtiler bulunduğunu ortaya çıkardı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin de ortaya çıkan sonuçlara ilişkin yorumunu paylaşarak, Londra’daki Imperial College’da yapılan analizlere göre, Omicron varyantına mide bulantısı ve kusma gibi iki yeni belirti eklendiğini aktardı. Elkin, yeni belirtilerin bazılarının farklı hastalıklara da işaret edebileceği için ayırıcı tanının olması gerektiğinin altını çizdi.

Nurten Elkin, “Omicron varyantında da izolasyon ve temaslı takibi sıkı bir şekilde kontrol edilmeli. Özellikle aşı tereddüdü yaşayan kişileri hedefleyen bilgilendirmelerin yapılması, aşılanmamış kişilerin hızla aşılanmaları, birincil aşılanma takvimini tamamlamış kişilerin de hatırlatma dozlarını hızla olmaları sağlanması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

ÇOK DAHA BULAŞICI

Varyantın çok daha bulaşıcı olduğunun yeniden altını çizen uzman isim açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tüm sağlık konularında olduğu gibi bu salgın sürecinde de toplumun sağlık okuryazarlığı önemli olup; bireylerin hem kendi sağlıklarını korumaları hem de toplum sağlığını korumaya olumlu katkı sağlayabilmeleri için sosyal medya ortamlarında olabilecek yanlış ve eksik bilgi edinimlerinden kaçınmaları; doğru ve bilimsel bilgilere resmi sitelerinden ulaşmaları oldukça önemli.”

“Kovid-19 aşılamaları konusunda son bir yılda elde edilen bilimsel verilerine ek olarak maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uyulması, kalabalık ortamlarda kişi sayısının azaltılması, düzenli ortam havalandırılmasının sağlanması ve genel hijyen kurallarına uyulması Kovid-19’a karşı koruyuculuk içermektedir. Bu durum, önceki varyantlardan çok daha bulaşıcı olan Omicron için de geçerlidir.”