Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Bakan Özer’den flaş ikinci dönem açıklaması geldi! İkinci dönem yüz yüze eğitime ara verilecek mi?

Artan Omicron vaka sayıları en büyük tehlikeyi okullarda yaratırken veliler de yüz yüze eğitime ara verilip verilmeyeceğini merak ediyor. Diğer yandan Bakan Özer de yarıyıl tatilin günler kala yüz yüze eğitim süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Salgın döneminde en büyük başarının öğretmenlere ait olduğunu ifade eden Bakan Özer şu açıklamalarda bulundu:

Alınmış olan tüm kararları, harfiyen tüm okullarımızda, tüm öğretmenlerimizin kontrolünde başarılı bir şekilde yönettik. Bu sürecin en büyük başarı hikayesi hiçbir gün ara vermeden yaklaşık 5 ay kesintisiz bir şekilde yüze eğitime devam edebilmek. Tabii buradaki en büyük avantaj öğretmenlerimizin aşı oranıydı. 1.5 yıl aradan sonra bir dönemi bu şekilde tamamlamak hakikaten büyük bir başarı. Öğretmenlerimizin aşılanma oranı, hem birinci doz hem ikinci hem de üçüncü doz Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyretti. Aynı zamanda Kıta Avrupa’sında haftada 5 gün yüze eğitime devam eden çoğu ülkenin öğretmenlerin aşılanma oranının çok üzerinde gerçekleşti.

İkinci Dönemde De Devam Edilecek

“İkinci dönemde de birinci dönemdeki gibi yüz yüze eğitime kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu 2 haftayı biz de Bakanlık olarak tüm il ve ilçelerdeki okullarımızı elden geçirerek bakım ve küçük onarımlarla ilgili yapılması gereken neler varsa tüm okullarımızda tüm illerimizde, ilçelerimizde kaynaklarla destekleyerek bu eksiklerimizi gidermeye çalışacağız.”

Veliler Endişeli

Omicron varyantının tehdit edici boyutundan dolayı veliler ise bir süredir endişelerini dile getiriyorlar. Yüz yüze eğitim sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilemediğini ifade eden veliler ‘Uzaktan eğitime geçilsin’ çağrılarını yinelemeye başladı.