Gündem

İstanbul, Ankara, Aydın, Bursa beyaz alarm verildi! Resmen tarih paylaşıldı: Bu daha hiçbir şey değil

Ülkemizin yine yağışlı bir havanın etkisine gireceği bildirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM tarafından peş peşe açıklama yapılarak bugüne kadar olanların bir şey olmadığı asıl sert havaların geleceği ve bu havaların geleceği tarih paylaşıldı. İstanbul başta olmak üzere pek çok kentte kar yağışı etkili olacak. Sıcaklıklar ise daha da düşecek. Uzmanlara göre asıl yoğun kar yağışı cuma itibari ile görülecek. Çok yoğun kar yağışı nedeni ile beyaz alarm değerlendirmeleri de yapılıyor.

CUMA GÜNÜ İŞARET EDİLDİ

Ülkemizde yoğun kar yağışı ile mücadele devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre kar yağışı etkisini daha da artıracak. Dün akşam saatlerinde kontrollü ulaşım sağlanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Gaziantep-Nurdağı yönü, oluşan don olayının ardından meydana gelen trafik kazaları nedeniyle yeniden ulaşıma kapandığı paylaşılmıştı. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi nedeniyle uyarı geldiği belirtilirken İstanbul için beklenen kar yağışı için Cuma günü işaret edildi.

SEL SU BASKININA DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’dan yapılan yeni açıklamada, özellikle İstanbul’u etkileyecek yeni bir sistemin geleceği duyuruldu. Konu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından aktarılanlara göre İzmir, Aydın, Muğla çevreleri ile Manisa’nın güney kesimlerinin sağanak yağış uyarısı yapılırken özellikle gece saatlerine dikkat çekildi ve sel, su baskını, ulaşımda aksamalara dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

4-5 GÜN SÜRECEK

AKOM’dan yapılan son açıklamada yeni sistemin geleceği bildirildi ve hafta sonu kar yağışı görüleceği bildirildi. AKOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cuma akşamından geleceği, “Şiddetli bir sistemin Cuma akşamından itibaren geleceği tahmin ediliyor. 4-5 gün süreceği tahmin ediliyor. Bu seferki gelen sistem, biraz daha kuvvetli olacak. Hafta sonundan itibaren çocuklar biraz daha sevinecek gözüküyor”

HER GÜN SİSTEMLER DEĞİŞİYOR

Hava tahmini uzmanı Bayram Doğan da hava durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında uyarılarına yer veren Doğan şu ifadeleri kullandı:

“İstanbullular bugün kar yağışını akşam saatlerine kadar hafif hafif görecekler. Yarın İstanbul’da bir kar yağışı beklemiyoruz. Cuma günü itibariyle İstanbul, yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek. Önce yağmurla başlayacak. Öğle saatleri gibi karla karışık, akşam saatlerinden itibaren de kara dönmesini bekliyoruz. Sonraki günlerde de hafta sonu ve haftaya çarşambaya kadar İstanbullular aralıklarla kar yağışlarını görecek. Şu an için santim vermek için erken, çünkü haftaya ve hafta sonu yağacak bir kar var. Her gün bu sistemler değişiyor.”