Ekonomi

Kadın KOBİ’lere Akbank’tan Dev Destek! Akbank, “KOBİ Hareketi” Hizmetlerini Başlattı, Detaylar Belli Oldu

Türkiye’de küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerin sayısı 3,5 milyon seviyesine kadar ulaşırken, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank’tan, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik olarak “KOBİ Hareketi” hizmetlerini başlattı. Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmet detaylarının ele alındığı online toplantıda konuştu ve Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon KOBİ olduğunu ifade etti. Akbank, başlatmış olduğu KOBİ Hareketi hizmeti ile kadın KOBİ’lere özel destek de sunacak. Akbank, 50 milyon dolar kaynaklı “Kadın KOBİ Paketi” ile 1 yıl geri ödemesiz kredi sağlayacak.

EFT, Havale, Swift, Çek ve Senet İşlemleri 3 Ay Ücretsiz

Akbank, KOBİ’lere destek olma amacıyla başlatılan bu hizmet hareketinde sunacağı hizmetleri Akbank Mobil üzerinden, hızlı bir şekilde sunmayı ve bu yolla, KOBİ’lerin olası tüm ihtiyaçlarını tek elden yanıtlamayı hedefliyor. Bu hizmetler kapsamında; Akbank’ta yeni müşteri olanlar veya Akbank ile yeniden aktif olarak çalışmaya başlayan müşteriler, hizmetler kapsamında ilk 3 ay boyunca EFT, havale, swift, çek ve senet işlemlerin, ücretsiz olarak yapabilecek.

50 Milyon Dolarlık Kaynak Ayrıldı

Akbank’ın başlattığı KOBİ Hareketi hizmeti ile ilgili olarak online toplantıda konuşan Bülent Oğuz, açıklamasında “Akbank olarak, kurucusu ya da yöneticisi kadın olan KOBİ’lerimizi desteklemek üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile harekete geçtik.” sözlerini dile getirdi. Oğuz açıklamasında AB ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” kapsamında da 50 milyon dolarlık EBRD kaynağı ile %80 KGF teminat desteği ayrıldığını belirtti.

12 Ay Geri Ödemesiz Ticari Kredi Fırsatı

Bülent Oğuz söz konusu açıklamalarının devamında “’Kadın KOBİ Paketi’ kapsamında teminat yaratmakta güçlük çeken kadın KOBİ’lerimize 12 aya kadar ödemesiz, uygun faiz oranlarıyla 12 milyon TL’ye kadar taksitli ticari kredi imkanı sunuyoruz. Ayrıca krediden faydalanan KOBİ’lerimiz 1 yıl boyunca para transferlerini de ücretsiz gerçekleştirebiliyor” dedi. Akbank Mobil üzerinden bankanın yeni müşterisi olanlar 50 bin TL’ye ve 36 aya kadar vadeli ve aylık eşit taksitli ticari kredilerden de yararlanabilecek. Gelen açıklamalara göre EBRD ve KGF ile sunulan Kadın KOBİ Paketi kapsamında birçok eğitimi içeren yeni bir oluşum da yer alacak.