Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Kış aylarında kombiler kapanacak! Doğalgaza bir zam daha: 10 gün vanalar kapandı

İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından çok önemli bir karar alındı. Teknik bir arıza nedeni ile Türkiye’ye 10 gün boyunca doğal gaz arzını durdurduğu ifade edildi. Ayrıca Türkiye’nin bu durumu telafi etmesi bekleniyor ancak kesintilerin devam etmesi halinde arz talep dengesinin bozulmasıyla fiyat yükselmesinin söz konusu olabileceği bildirildi. 2022 için elektrik ve gazda arz sıkıntılarının yaşanacağı hatta kesintilere varılabileceği tahminleri yapılmıştı.

17 OCAK İTİBARİYLE AZALMAYA BAŞLADI

İran teknik arıza gerekçesiyle Türkiye’ye gaz arzını 10 gün süreyle durdurdu. Konu ile ilgili olarak Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) duyurusu da yayımlandı. Bu duyuruya göre NIGC tarafından Türkiye’ye sağlanan gazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak itibarıyla azalmaya başladı. Bu duyuruda doğal gaz alımı günlük kontrat miktarının yaklaşık üçte biri seviyesine kadar düştüğü de vurgulandı.

BOTAŞ’A BİLDİRİM YAPILDI

NIGC tarafından BOTAŞ’a bir bildirim yapıldı. Bu bildirimde teknik bir arıza gerekçe gösterilerek, Gürbulak noktasından Türkiye’ye doğal gaz arzının mücbir sebepten dolayı 20 Ocak 2022 tarihinden itibaren 10 gün süreyle yapılamayacağı ifade edildi.

Bu durumun ise karşılanması durumunda doğalgaz fiyatlarına yeni zam yapılması beklentisi oluşturuyor. Uzmanlar tarafından zam yapılabileceği görüşü olsa da zam resmen açıklanmadı. Yani şu anda doğalgaza yeni bir zam olmazken zam geldiğinde okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.