GündemKültür-sanat

Tüm Türkiye’nin tanıdığı ünlü çifte dolandırıcılık suçlaması! 10 yıla kadar hapisleri isteniyor

Yılların ünlü çifti Safiye Soyman ve Faik Öztürk’e dolandırıcılık suçlaması bugün magazin gündemine bomba gibi düştü! 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki bir alışveriş merkezinde ‘Safiye Soyman Dinlenme Tesisi’ adıyla açılan işletme kapsamında suçlanan çift hakkında soruşturma açılmıştı. Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianame kapsamında ünlü çiftin 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Hazırlanan iddianamede, tesis için Eskişehirli bir unlu mamuller toptancısından yaklaşık 100 bin TL’lik ürün alındığı ve parasının ödenmediği iddia edildi.

Unlu mamulleri toptancısı, alacaklarını tahsil edemediğini ve dolandırıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Soruşturma kapsamında Safiye Soyman ve Faik Öztürk’ün yanı sıra şirket yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat hakkında ‘tacir veya şirket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İddianamede şüpheli sıfatı ile yer alan Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Berrin Canbolat’ın birçok kişiyi dolandırdığı öne sürülerek “Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin tesis gerçek sahibi Faik Öztürk ve Safiye Soyman, diğer şüpheli Berrin Canbolat ismine şirketi kurdukları savunmuş iseler de iş yeri çalışanı ve tüm tanık beyanlarından, pek çok kişiyi bu şekilde dolandırdıkları anlaşılmakta, şüphelilerin atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi talep ve iddia olunur” ifadeleri kullanıldı.

Reklam Yüzü Olarak Anlaştığını Savundu

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede üç isim hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası talep edildi. İddianamede ifadesine yer verilen Faik Öztürk ise tesis şirketiyle reklam yüzü olarak anlaştığını belirterek:

“SF Müzik Yapım şirketiyle aramızda reklam olarak anlaştık. Anlaşma bedeli olan parayı da aldım. İsmimin geçmesine ve marka yüzü olmama müsaade ettim. Reklam yüzü olduğum firma ile hiçbir ticari faaliyette bulunmadım. Muhtelif tarihlerde bulunmak üzere masrafların karşılanması kaydıyla iş yerine gidip, geldim. Şikayetçi firma ile herhangi bir sipariş talebi olmamıştır” savunmasını yaptı.

İlk Duruşma Bugün Görüldü

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma bugün görüldü. Duruşmaya müşteki ve taraf avukatları katılırken, sanıklar Faik Öztürk, Safiye Soyman ve Berrin Canbolat yer almadı. Tesise yaklaşık 100 bin liralık unlu mamulleri satıp, parasını alamadığını öne süren şikayetçi toptancı, duruşmada iddialarını şöyle ifade etti:

“Bizim şirketimiz unlu mamuller toptancısıdır. Sanık Faik şirketimize gelerek bizden Bozüyük’te bulunan işletmesi için ürün almak istediğini söyledi. Kendisi ile anlaştık. Kendisine 100 bin liraya yakın unlu mamullerde kullanılan ürün verdik. Karşılığında herhangi bir senet ya da kıymetli evrak almadık. Fatura düzenledik. Fatura düzenlediğimiz için senet yerine geçtiğini düşündük. Kendileri tanınmış kişiler olduğu için itimat ettik. Az miktarda kısmi ödeme yaptılar ancak başka ödeme yapmadılar. Bizimle ürün alımı konusunda anlaşma için sanık Faik Öztürk geldi. Daha sonraki günlerde de Safiye Soyman ile birlikte geldiler ancak ben kendisi ile görüşemedim. Sanık Berrin Canbolat’ı şikayetçi olduktan sonra duydum. Sanık Berrin ile herhangi bir görüşmemiz olmadı. Varlığından dahi haberdar değildim. Faik Öztürk kendisini bu işletmenin sahibi olarak tanıttı. Satın almaları sanık Faik Öztürk yaptı. Kısmi ödemeyi şirketin muhasebecisi havale yoluyla bizim hesabımıza yaptı. Sanık Faik bir süre bizi oyaladı, reklam çekimlerinde olduğunu söyledi. Aldığı malzemelerin tutarı 25 bin lira olunca bize ödeme yapacaktı. Sonra peyderpey malzeme almaya devam etti ve bize olan borcu 100 bin liraya ulaştı. İcraya vermeden önce kendisi ile görüşme yaptık. Bize maddi sıkıntılarının olduğunu, ödeme yapacağını söyledi. Kendisi sanatçı olduğu için icraya verilmesinin sıkıntı oluşturacağını söyledi. Bundan sonra birkaç kez görüşme yaptık. Daha sonraki aramalarda kendisine ulaşamadım.”

Mahkeme heyeti, duruşmayı Safiye Soyman ve Faik Öztürk’ün de savunmalarının alınması için 31 Mayıs’a erteledi.