Ekonomi

Kimler Elektrik Desteği Başvurusu Yapabilir? Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik faturası desteği almak isteyen vatandaşlar şartların neler olduğunu, ne kadarlık bir yardım alabileceklerini araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kronik hastalıkları bulunan vatandaşlara elektrik desteği sağlanacağını duyurması üzerine vatandaşlar kimler ne kadar elektrik desteği alacak sorusuna yanıt aramaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturası desteğine ilişkin konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elektrik tüketim desteği programı kapsamında 2.1 milyon haneye toplamda 6.4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Bu programın kapsamına kronik hastalığı sebebiyle cihaz kullanan elektriğe erişiminde sıkıntı yaşamasını engelleyecek şekilde değiştiriyoruz. Böylece 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz” dedi.

Kimlikleri Ve Elektrik Faturalarıyla PTT Şubelerine Başvuru Yapacak

Elektrik faturası desteği almak isteyenler kimlikleri ve elektrik faturalarıyla PTT şubelerinden başvuru yapabiliyor. Kronik hastalıkları bulunan ve cihaza bağlı olan vatandaşların ise başvurularını online olarak e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Kim Ne Kadar Elektrik Desteği Alabilecek?

Elektrik faturası desteği evde yaşayan kişi baz alınarak hesaplanıyor;

1-2 kişi; 103 TL

3 kişi; 137,33 TL

4 kişi; 171,67 TL

5 kişi; 206 TL destek veriliyor.