GenelGündemSağlık

Bu belirtilere çok dikkat edin! Koronavirüsün Omicron varyantına iki yeni belirti daha eklendi!

Koronavirüsün çok bulaşıcı Omicron varyantı herkes için tehdit olmaya devam ederken tam doz aşılarını yaptırmış olanlar bile virüse yakalanabiliyor. Hastalık hafif geçirilse bile sonrasında kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Yapılan son araştırmalar ise Omicron varyantına iki yeni belirti daha eklendiği yönünde.

Geçtiğimiz günlerde Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, İngiltere’de yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlara ilişkin analizleri paylaşmış, Omicron varyantına mide bulantısı ve kusma gibi iki yeni belirti eklendiğini aktarmıştı. Elkin, yeni belirtilerin bazılarının farklı hastalıklara da işaret edebileceği için ayırıcı tanının olması gerektiğinin altını çizmişti.

Nurten Elkin, bu yeni varyantın çok daha bulaşıcı olduğunun altını çizerek “Omicron varyantında da izolasyon ve temaslı takibi sıkı bir şekilde kontrol edilmeli. Özellikle aşı tereddüdü yaşayan kişileri hedefleyen bilgilendirmelerin yapılması, aşılanmamış kişilerin hızla aşılanmaları, birincil aşılanma takvimini tamamlamış kişilerin de hatırlatma dozlarını hızla olmaları sağlanması gerekiyor.” açıklamasını yapmıştı.

Ancak yapılan bir araştırma farklı bir belirtiyi daha ortaya çıkardı. Söz konusu araştırmaya göre Omicron varyantı belirtileri arasında daha önce görülmeyen belirtiler mevcut.

Bilim insanları virüs bulaştıktan çok kısa bir süre sonra hastaların yüzde 20’sinde ishal belirtisi görüldüğünü açıkladı. Omicron varyantının belirtilerinin önceki varyantlardan farklı olduğunu ve tespit edilmesinin zor olduğuna dikkat çekilirken uzmanlar bu belirtiye dikkat edilmesi gerektiğini altını çizdi.

CDC, “Eğer tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu görürseniz, bu Omicron varyantının bulaştığına dair bir işaret olabilir” derken, ABD merkezli medya kuruluşu NBC Chicago da, “Bağışıklık sistemiyle ilgili sorun yaşayanların ishal ya da benzeri gastrointestinal semptomlar yaşaması olası” ifadelerini kullandı.

Omicron Belirtileri Nelerdir?

Yapılan çalışmalar sonucu;

Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı görülürken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü. Hastaların yüzde 72’sinde boğaz ağrısı, yüzde 68’inde baş ağrısı, yüzde 54’ünde ateş, yüzde 23’ünde tat kaybı ve yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi.