Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Doğalgaz faturaları kabardı, Şubat ayı için önleminizi şimdiden alın! Bu yöntemlerle doğalgaz faturası tutarı düşüyor

Peş peşe gelen çok yüksek zamlarla doğalgaz kullanan hanelerde ciddi bir gider sıkıntısı başladı. Kış ayları bu sene sert geçerken vatandaş da ısınabilmek için doğalgaza veya elektrikli ısıtıcılara yöneldi. Ancak bu da Ocak ayında hem doğalgaz hem elektrik faturalarına fahiş oranda artış olarak yansıdı. Yüksek gelen faturalardan yakınanlar da bir bir tasarruf yöntemlerini araştırmaya başladı.

Peki doğalgaz kullanımında nasıl tasarruf yapılır? Faturayı düşürme yolları nelerdir?

En Önemli Konu: Isı Yalıtımı

Doğalgaz faturasını düşürmede en etkili ve önemli nokta ısı yalıtımıdır. Isıyı içeride tutan çift camlı pencereler kullanmak, sürekli kullanılmayan banyo, mutfak gibi bölümlerin ısısını, oturma odasına göre daha düşük tutmak, dış cephe yalıtımı ile yüzde 50’ye varan ısı tasarrufu sağlamak, kaloriferlerin arkasına yalıtım levhası koyarak sıcaklığı odaya yansıtmak, ısı kaybını engellemek için kombi tesisatında olabildiğince düz borular kullanmak, odaların balkon kapılarında ve camlarında, sıcaklık kaybını önleyecek sünger ve benzeri yalıtım malzemesi kullanmak alınabilecek önlemler arasında sayılır.

Isı Kaybını Önleyin

Isıdan en iyi şekilde yararlanmak, fazlasını kullanmamak da yine sizin elinizde. Bunun için alabileceğiniz önlemler şu şekilde:

Evden uzun süreli ayrılırken kombiyi kapatmak, kısa süreli dışarı çıkarken evi yeniden ısıtmamak için düşük ayarda çalıştırmak.
Ev ısınınca kombiyi düşük ayarda tutarak, odaları düşük harcamayla belli bir sıcaklıkta tutmak.
Oda termostatı ile oda sıcaklığını sabit tutan kombilerden kullanmak.
Gündüz saatlerinde güneşten olabildiğince yararlanmak için perdeleri açık tutmak, geceleri ısı kaybını önlemek için perdeleri kapatmak.
Kalorifer peteğinin önüne ya da üzerine, sıcaklığı dağıtmasını önleyecek objeler konulmaması, çamaşır asılmaması, perdelerin peteği kapatacak kadar uzun olmaması.
Verimli çalışan yeni kombi modellerini tercih etmek, her yıl kombi bakımı yaptırmak.
Yoğuşmalı kombi kullanımıyla verimli ısınma sağlamak.
Kısa süreli kullanılmadığı zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak yerine olabildiğince düşük ayarda çalışır tutmak, böylece yeniden ısınmasında fazla gaz harcamamak.