Editörün SeçtikleriGündem

Meteoroloji son dakika uyardı! Kar başladı! Bu geceye dikkat, o saatlerde..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü az önce yaptığı hava durumu tahmin açıklamasında kar yağışının başladığını duyurdu. Yağışın etkili olacağı çok sayıda il için hava durumu tek tek açıklanırken, vatandaşlar yapılan peş peşe uyarılar ile uyarıldı. İşte güncel hava durumu tahmin açıklaması ve detaylar..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre “Ülkemizin genellikle çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batı kesimlerinin yağışlı geçeceği, yağışların Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağmur, Ordu ve Giresun çevrelerinde yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Marmara’nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz ile Mersin ve Adana çevreleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz ile Samsun, Çorum ve Amasya çevrelerinde görülecek yağışların kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don görüleceği tahmin ediliyor” ifadesi kullanıldı.

HAVA SICAKLIĞI

Ülkemizin batı bölgeleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde mevsim normallerinin 4-6 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Marmara ve Batı Karadeniz’de kuzeyli, Ege ve İç Anadolu’nun kuzey ve batısında önceleri güneyli, zamanla kuzeyli, diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (40-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ VE YOĞUN KAR UYARISI: Marmara’nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz ile Mersin ve Adana çevreleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz ile Samsun, Çorum ve Amasya çevrelerinde görülecek yağışların kuvvetli ve yoğun olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına ve kuvvetli fırtına (40-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI: Tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyılarında ve iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda karla karışık yağmur ve kar, iç ve yüksek kesimlerde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, bölgenin doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

BURSA -1°C, 2°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

EDİRNE -2°C, 4°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

 

İSTANBUL 0°C, 3°C

Çok bulutlu, kıyıları karla karışık yağmur, zamanla kar, iç ve yüksek kesimleri aralıklı kar yağışlı

 

KOCAELİ 1°C, 3°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, kıyıları karla karışık yağmur, zamanla kar, iç ve yüksek kesimleri aralıklı kar yağışlı

 

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, bölgenin kıyı kesimlerinde bu akşam ve gece saatlerinde, güney ve iç kesimlerinde yarın (Cumartesi) kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

A.KARAHİSAR -1°C, 2°C

Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

 

DENİZLİ 3°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

 

İZMİR 7°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak yağışlı

 

MUĞLA 3°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak yağışlı, iç kesimleri karla karışık yağmurlu

 

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Batı Akdeniz ile Adana ve Mersin çevrelerinde yer yer kuvvetli ve yoğun olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, doğusunun iç kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

 

ADANA 4°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

ANTALYA 6°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

ISPARTA 0°C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

MERSİN 6°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzeybatı kesimlerinden başlamak üzere zamanla bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batı ve kuzey kesimlerinde yarın (Cumartesi) kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

ANKARA 0°C, 3°C

Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) yer yer yoğun olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

 

ESKİŞEHİR -3°C, -1°C

Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) yer yer yoğun olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

 

KAYSERİ -9°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

 

KONYA -2°C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

 

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinde yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, kıyı kesimlerinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı, iç kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

 

BOLU -3°C, -1°C

Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

 

KASTAMONU -3°C, 0°C

Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

 

SİNOP 2°C, 5°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, bu akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla aralıklı kar yağışlı

 

ZONGULDAK 1°C, 3°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere, bu akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla aralıklı kar yağışlı

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Samsun çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri kar, Amasya, Çorum ve Tokat çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli(40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

BAYBURT -17°C, -3°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

SAMSUN 4°C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı

 

TOKAT -1°C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

TRABZON 5°C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, batısının yarın (Cumartesi) kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Bölge genelinde dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

BİNGÖL -14°C, -3°C

Parçalı ve az bulutlu

 

ERZURUM -17°C, -5°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

MALATYA -16°C, -2°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, yarın sabah saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

 

VAN -13°C, -1°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

DİYARBAKIR -9°C, -2°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

GAZİANTEP -5°C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kar yağışlı

 

MARDİN -6°C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu

 

SİİRT -7°C, 1°C

Parçalı ve çok bulutlu