GündemSağlık

Omicron’un alt varyantı ortaya çıktı! Testlerde tespit edilemiyor!

Koronavirüsün Omicron varyantı tehlike saçarak ilerlerken bir de alt varyantı tespit edildi! Testlerde ortaya çıkmaması endişe yaratırken mutasyonlu Omicron varyantının ne derecede endişe verici olduğu da merak ediliyor. Uzmanlar ise BA.2 olarak adlandırılan alt varyanta dair çalışmalara devam ediyorlar.

Omicron’un mutasyonlu BA.2 varyantı, ilk olarak Aralık ayının sonunda Hindistan ve Güney Afrika’da tespit edildi. BA.2 varyantının 20’den fazla mutasyona uğradığı ve bunların yarısının da başak proteininde olduğuna dikkat çekilirken, bu varyant başka ülkelerde de tespit edilmeye başlandı.

Hangisi Daha Tehlikeli?

İngiliz bilim insanı virolog Tom Peacock, “Hindistan ve Danimarka’dan gelen ilk incelemeler iki varyant arasında önemli bir fark olmadığını gösteriyor. Ama daha kapsamlı bir araştırma gelecek haftalarda gelir. Bu ikisi arasında hastalığın seyri ile ilgili çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum” açıklamalarını yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’nden de alt varyantın tehlike boyutuna ilişkin bir açıklama henüz gelmedi.

Testlerde Tespit Edilemiyor

BA.2 varyantının bilim insanlarına karşı yarattığı en büyük zorluğun ise mevcut testlerde ortaya çıkmayışının olduğu açıklandı. Paris’teki Ekoloji ve Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde görevli biyolog Florence Dearre, İngiltere’de kullanılan test kitlerinin BA.2 ile Delta arasındaki farkı ayırt edemediğini söyledi.