Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretli çalışanlar dikkat! Sonuçlar açıklandı: Milyonlarca çalışanın maaşına yılda iki kez zam

Milyonlarca çalışanın gözü gelecek olan zam oranında. Asgari ücretteki yüzde 50 artış sonrası çalışanların beklentisi yükselirken yıl sonu enflasyon rakamları sonrasında 2022 yılı için ücretlere yapılması beklenen zam oranları da belli olmaya başladı. Mercer Türkiye tarafından bir araştırma yapıldı ve çalışanların zam beklentisi ortaya çıktı.

EN FAZLA ZAM OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE

Enflasyon rakamlarının ve asgari ücretin belli olmasının ardından özel sektörde çalışanlar da maaşlarına gelecek zam oranın bekliyor. Konu ile ilgili olarak Mercer Türkiye tarafından 2022 yılına ilişkin ücret zamlarıyla ilgili geniş bir araştırma yapıldı ve ‘Ücret Artış Trendleri Ara Anketi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçları kapsamında 2022 yılı için ortalama ücret artış oranı yüzde 41,2’ye yükselirken en yüksek ücret zammının gerçekleşeceği sektör otomotiv sektörü oldu.

ARTIŞ BEKLENTİSİ

Konu ile ilgili olarak 399’u yabancı, 200’ü yerli olmak üzere toplam 599 firmanın katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre; 2021 resmi yıllık enflasyon rakamları sonrasında şirketlerin 2022 yılı için ücret artış beklentisi ortalama yüzde 41,2’lere ulaştı. Yabancı sermayeli firmalarda bu oran yüzde 42,1 iken, yerli firmalarda ise yüzde 39,9 oldu.

YILDA İKİ KEZ MAAŞ ARTIŞI

Anketin sonuçları kapsamında geçtiğimiz yıllara oranla yılda 2 kere ücret artışı yapma eğilimi olan şirketlerin sayısı artarken yılda iki kez ücret artışı gerçekleştireceğini belirten firmaların oranı yüzde 20,4’e çıktı. Bu firmaların yüzde 37’si Ocak ve Nisan aylarında, yüzde 27’si ise Ocak ve Temmuz aylarında, yüzde 10’u ise Ocak ve Mart aylarında ücret artışını gerçekleştireceğini belirtiyor.