GenelGündemSağlık

Koronavirüsün bu belirtisi çok nadir görülüyor! Erkeklerde daha sık ortaya çıkıyor

Koronavirüs mutasyon geçirerek yayılmaya devam ettikçe enfekte ettiği kişiler üzerinde yeni belirtiler ortaya çıkarıyor. Uzmanlar son olarak çok nadir görülen bir belirtiyi daha tespit etti. Bu belirtinin erkeklerde, kadınlardan daha sık görüldüğü belirtilirken Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan da belirtiye ilişkin açıklamalar yaptı.

Akciğerden kaynaklanan hava kaçağının göğüs kafesi iç kısmına ve buradan da boyun bölgesine kadar yayılmasına bağlı olarak boyunda şişlik yani cilt altı amfizemi denilen durumun oluşması hakkındaki ayrıntılardan bahseden uzman isim, “Bu sorunlar çoğunlukla 55-60 yaş aralığındaki erkeklerde görülüyor. Biz 50-70 arasındaki grupta da bu sorunlarla sık karşılaştık.” açıklamasını yaparak şöyle devam etti:

“Diyabet, KOAH ve hipertansiyon Kovid-19 açısından riskli hastalıklardır. Bu sorunları yaşayan hastaların sigara kullanımı ve kronik akciğer rahatsızlığıyla ilişkisi tam olarak aydınlatılamadı. Ayrıca bu hastalarda radyolojik olarak geniş akciğer tutulumu da gördük”

Rahatsızlığın belirtilerinin göğüs kafesi içinden boyuna doğru ilerleye havayla oluştuğunu ifade eden Demirhan, “Hastanın kendisi bile hissedebiliyor. Özellikle şiddetli nefes darlığı durumunda boyunda bir şişlik olabilir, göğüs ağrısı olabilir. Solunum sıkıntısı zaten Kovid hastasında akciğer sönmesi belirtilerinden, buna nefes darlığı da eklenince durum çok ciddileşiyor.

Ayrıca boyunda şişlik, cilde dokunulunca sanki cildimizin altında bir şeylerin oynadığı hissi ve çıtırtı tarzı bir his de oluşabiliyor. Bazen de ani solunum bozukluklarına yol açabiliyor. Pnömotoraks dediğimiz göğüs kafesinin içinde hava olması olayına yol açıyor ve kalbe bası yaparak hastanın genel durumunu bozabiliyor.”