Editörün SeçtikleriGündem

Saat verildi! Kar çok daha kuvvetli bir şekilde geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde son dakika hava durum tahminlerini açıkladı. Yapılan açıklamada karın çok daha kuvvetli bir şekilde yeniden vuracağını duyururken uyarılar peş peşe sıralandı. İstanbul için özellikle uyarılarını sıralayan MGM’nin güncel hava durum açıklaması ve detaylar haberimizde..

Meteoroloji, kuvvetli yağı, yoğun kar yağışı, kuvvetli rüzgar uyarısı ve çığ tehlikesine karşı uyarılarını akşam saatlerinde peş peşe sıraladı. Yapılan açıklamalara ek olarak hava sıcaklığı ve rüzgar bilgisi de paylaşıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, “Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu (Bilecik hariç), Güney ve İç Ege (Kütahya hariç), Akdeniz, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara’da yer yer gök gürültülü kar sağanağı, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülmesi, Doğu Akdeniz ile İstanbul, Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor” ifadesi kullanıldı.

HAVA SICAKLIĞI

Ülkemiz genelinde azalan hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli yönlerden, zamanla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Doğu Akdeniz ile Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, yüksek kar örtüsünün oluğu yerlerde çığ riski ile tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL İÇİN YOĞUN KAR, FIRTINA, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

İstanbul’da halen aralıklarla devam eden kar yağışlarının il genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde YOĞUN OLMAK ÜZERE deniz etkili kar yağışlarının aralıklarla kentte etkisini sürdürmesi bekleniyor. Özellikle köprü ve viyadükler başta olmak üzere il genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan girişi ve boğaz hattı boyunca, deniz ulaşımı bakımından görüş mesafesinde azalma ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kar ve yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması, İstanbul çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

 

BURSA -8°C, 1°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

EDİRNE -5°C, 3°C

Çok bulutlu

 

İSTANBUL -1°C, 2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kuvvetli ve yer yer yoğun olmak üzere gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması bekleniyor.

 

KOCAELİ -3°C, 2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

EGE

Çok bulutlu, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. İç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

A.KARAHİSAR -11°C, -6°C

Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

 

DENİZLİ -3°C, -1°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

İZMİR 0°C, 5°C

Çok bulutlu

 

MUĞLA -3°C, 1°C

Çok bulutlu ve il merkezi aralıklı kar yağışlı, kıyıları akşam saatlerinden itibaren yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

AKDENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde görülmesi, Doğu Akdeniz’de kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde, kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

ADANA 1°C, 6°C

Çok bulutlu, kıyı kesimlerin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda kuvvetli, iç kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

ANTALYA 3°C, 9°C

Çok bulutlu, kentin kıyı kesimleri akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar, 70-100 metre üzeri rakımlı yerleri kar, doğusunun iç ve yüksek kesimleri yoğun kar yağışlı

 

HATAY -1°C, 5°C

Çok bulutlu, kıyı kesimlerin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda kuvvetli, iç kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

ISPARTA -7°C, -2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

ANKARA -12°C, -3°C

Çok bulutlu, bu akşam ilk saatleri ile yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

 

ESKİŞEHİR -13°C, -5°C

Çok bulutlu, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra güney kesimleri hafif kar yağışlı

 

KONYA -9°C, -4°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor, Yağışların, gece saatlerinden sonra kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

SİVAS -16°C, -3°C

Çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

 

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölgenin kıyı kesimlerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

 

BOLU -15°C, -4°C

Çok bulutlu

 

KASTAMONU -14°C, -5°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

SİNOP 1°C, 6°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

ZONGULDAK -3°C, 3°C

Çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, gece saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

BAYBURT -11°C, -2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

SAMSUN -2°C, 4°C

Çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı

 

TOKAT -10°C, -2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

 

TRABZON 1°C, 5°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı

 

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Bölge genelinde dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

ERZURUM -12°C, -1°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

 

MALATYA -8°C, -4°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

MUŞ -12°C, -7°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

 

VAN -7°C, 2°C

Çok bulutlu, bu gece saatlerinde hafif kar yağışlı

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

DİYARBAKIR -11°C, 3°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

 

GAZİANTEP -8°C, 2°C

Çok bulutlu, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

 

MARDİN -3°C, 3°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

 

SİİRT -6°C, 5°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı