Ekonomi

Emeklilere konut kredilerinde müjde! Düşük faiz oranlı ve faizsiz konut kredisi sunan bankalar düğmeye bastı

2022 yılının gelmesiyle birlikte asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına gelecek olan zamlar da belirlendi. Buna göre en düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL olmasına karar verilirken, birçok bankada da emeklilere özel kredi fırsatları başladı. Emekli vatandaşlara konut kredisi veren bankalar, bu kredi türünde uygun faiz oranlarını sunmaya devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyen ancak bunun için bankaların sunduğu konut kredilerine ihtiyaç duyan emekliler için en düşük faiz oranları ile konut kredisi sunan bankalar hangileri? İşte emekli vatandaşlara en uygun faiz ile konut kredisi sunan bankalar…

Bankalarda Faizsiz Kredi İmkanı

Birçok banka emekli vatandaşlara konut kredisi sunuyor. Emeklilere konut kredisi sunan bankalarda, zaman zaman “faizsiz kredi” kampanyaları da sunuluyor. Ancak bu kampanya dönemleri dışında bankalar, hizmet koşulları kapsamında kişiye özel olarak farklı faiz oranları ve geri ödeme tabloları sunabiliyor. Emekli vatandaşların bu nedenle bankaların sunduğu kredi kampanyalarını güncel olarak takip etmesi gerekiyor.

Bankalar Konut Kredi Başvurularında Hangi Şartları Arıyor?

Emekli vatandaşların konut kredilerinden yararlanabilmeleri için bazı şartları da karşılıyor olmaları gerekiyor. Birçok bankanın benzer şekilde aradığı şartlar arasında; ipotek ile konut alınması durumunda eşin onayının olması, bankanın talep ettiği yaş sınırının altında olmak, aylık taksitlerin maaşın %70’ini aşmaması, emekli olunmasına rağmen çalışma durumu söz konusuysa bunun resmi belgelerle ibraz edilmesi şartları bulunuyor. Öte yandan birçok banka, emeklilere özel kredilerinde yaş sınırını 75 olarak belirliyor.

Kredi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Emekli vatandaşlardan konut kredilerinde evin tapusunun belgesi, ikametgah belgesi, emekli maaşı dökümü ve varsa ek gelir belgesi gibi belgeler talep ediliyor. Emekli vatandaşlar bu kredilere banka şubelerine giderek ya da birçok banka için internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden başvuruda bulunabiliyor. Aranan şartları karşılayan ve başvurusu onaylanan vatandaşların hesabına ilgili kredi tutarı anında yansıtılıyor.

Ziraat Bankası 100 Bin TL Konut Kredisinde 60 Ay Vade Seçeneği

Emekli vatandaşlara en uygun faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar arasında ilk sırada kamu bankaları geliyor. Ziraat Bankası konut kredisinde %1,29 faiz oranı uyguluyor. Ziraat Bankası 100 bin TL konut kredisinde 60 ay vadede aylık taksit ödemesi de 2 bin 404 TL olarak hesaplanıyor. Bu kredi türünde 60 ay vadenin sonunda ödenecek olan toplam tutar, diğer masraflar ile birlikte 145 bin 588 TL olarak hesaplanıyor.