Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Omicronda her geçen gün vakalar artıyor! Okullar yarıyıl tatiline girdi, MEB flaş karar aldı: Süre resmen uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda çalışma takvimi paylaşılırken okulların kapanacağı ve yarıyıl tatiline gireceği, okulların yeniden açılacağı tarihler daha öncesinden biliniyordu. Aslında 24 Ocak’ta başlayan yarıyıl tatili hafta sonu tatili de eklenerek geçtiğimiz Cuma günü resmen başladı. Milyonlarca öğrenci ilk dönem karnesini aldı ve yarıyıl tatiline diğer adı ile 15 tatile başladı. MEB tarafından yarıyıl tatili için bir karar alındı. Tatil süresince öğretmenlerin seminer ve eğitimleri için Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden uzaktan eğitim kararı alındı.

OKULLAR KAPANDI

Milli Eğitim Bakanlığı takvimi kapsamında okullar 21 Ocak 2022 tarihinde yarıyıl tatiline girecek ve tamamen kapanmış oldu. Bu tatil ise 2 hafta sürecek. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında, birinci dönem 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlamıştı. Konu ile ilgili olarak ikinci dönem ise 7 Şubat 2022 tarihinde başlayacak ve 17 Haziran 2022 tarihinde okullar yaz tatiline gireceği ifade edildi. Bu kapsamda okullar tamamen 7 Şubat’a kadar kapandı.

ÖBA İLE UZAKTAN EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok önemli bir karar alındığı belirtilerek öğretmenlerin eğitimi için ÖBA kurulduğu ve öğretmen eğitimlerinin uzaktan eğitim ile yapılacağı ifade edildi. Ayrıca öğretmenler 24 Ocak-04 Şubat tarihleri arasında kendileri için hazırlanmış olan hizmet içi eğitim faaliyetlerine ÖBA (Öğretmen Bilişim Ağı) üzerinden katılabileceği ifade edildi. Bunun yanı sıra MEB tarafından yapılan açıklamada öğretmenlerin seminerlere katılımının isteğe bağlı olduğu vurgulandı.

MEB SÜREYİ UZATTI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yanı sıra çok önemli bir karar daha alındı. Alınan bu karar ile seçmeli derslerdeki tercih süresiyle ilgili önemli değişiklik yapıldı. Öğrencilerin okullarda açılmasını istedikleri seçmeli dersler için tercih süresi 7 Şubat’a kadar uzatıldığı belirtildi. Bu tercih süresi 7 Şubat saat 17:00’a kadar uzatıldığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak ortaokul ve liselerde seçmeli derslerin seçimi için tercih süreci, olumsuz hava şartları nedeniyle öğrencilerin okula gidememesi dolayısıyla gelen talepler doğrultusunda Bakanlık tarafından uzatıldığı vurgulandı. Bu karar için MEB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ortaokul ve liselerde seçmeli derslerin seçimi için tercih süreci, olumsuz hava şartları nedeniyle öğrencilerin okula gidememesi dolayısıyla gelen talepler doğrultusunda Bakanlık tarafından uzatıldı.”