Ekonomi

Jan Hatzius: 4 ay üst üste faiz artırımı olacak! Dünyaca ünlü ekonomistten çarpıcı açıklama!

Dünyanın dört bir yanında yatırımcılar ve küresel piyasalar, Fed’in bu hafta gerçekleştireceği faiz toplantısına odaklandı. Fed’in faiz artırımı yapıp yapmayacağına yönelik küresel piyasalardaki beklentiler değişiklik gösterirken, borsalarda yaşanan düşüş hız kazanıyor. Finans uzmanları 2022 yılında Fed’in kaç kere faiz artırımı yapabileceği ihtimali üzerinde dururken bu ihtimaller piyasalar üzerindeki riskleri artırıyor. Türkiye’de de merakla beklenen Fed’in faiz kararı hakkında ünlü ekonomist Jan Hatzius önemli açıklamalar yaptı.

Hatzius 4 Adet Faiz Artırımı Bekliyor

ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs, Fed’in faiz toplantısı hakkında dikkat çeken beklenti raporunu yayınladı. Bankanın önde gelen analistleri, Fed’n politika faizini Wall Street’in ve diğer piyasaların beklediğinden daha sert bir şekilde artırma riski üzerinde duruyor. Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius, konuyla ilgili açıklamasında Fed’in 4 adet faiz artırımı yapma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Ünlü ekonomiste göre Fed, önümüzdeki Mart ayından itibaren Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere 4 kere faiz artırımı yapacak.

Değerli Metal Fonuna Yüklü Giriş

Dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu olan SPDR, son giriş hamlesi ile gündeme geldi. SPDR fonuna net para girişi geçen hafta Cuma günkü listeden bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Yatırımcılar SPDR altın fonuna Cuma günü 1.63 milyar dolar değerinde para yatırmasıyla piyasalardaki dengeleri değiştirdi. Altını baz alan borsa yatırım fonu SPDR, yüklü girişler ile piyasa gündeminden düşmüyor.

Geçen hafta Cuma günü rekor seviyeye ulaşan bu girişte bu haftaki Fed toplantısından çıkacak faiz kararının etkili olduğu belirtildi. Öte yandan ABD’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi tırmandırması da altın fonuna olan girişleri hızlandırdı.

SPDR Fonu Yeniden Hareketlendi

Finans basınında geniş yankı bulan habere göre SPDR altın fonuna olan girişler yatırımcıların uzun dönemli altın yatırımı yapmaya hazırlandığını gösteriyor. Öte yandan değerli metal altının kayıp yazdığı 2021 yılında SPDR fonundan ciddi miktarda çıkışlar olmuştu. Küresel piyasalardaki son gelişmeler ile birlikte fonun yeniden hareketlendiği görüldü.