Gündem

BioNTech/Pfizer’den Müjdeli Haber! Omicron’a Özel Aşı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede büyük rol oynayan Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’ten sevindirici haber geldi. Yapılan açıklamada yeni tip koronavirüsün Omicron varyantına karşı özel aşı denemelerinin başladığı bildirildi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTechi koronavirüsün omicron varyantına karşı açıklamalarda bulundu. BioNTech/Pfizer’dan yapılan açıklamada, 18 ila 55 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinlerde Omicron özel aşı adayının “güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini” değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı belirtildi.

Omicron İçin Özel Aşı Çalışması

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının, Omicron varyantının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini belirterek, “Bu çalışma, daha önceki Covid-19 varyantlarda olduğu gibi Omicron varyantına karşı ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası” ifadesini kullandı.

1.420 Kişilik Test Grubunda Denenecek

Açıklamada, şirketlerin daha önce 2022’de 4 milyar doz Covid-19 aşısı üretmeyi planladığı hatırlatılarak, Omicron varyantına yönelik bir aşıya ihtiyaç duyulması halinde bunun değişmesinin beklenmediği kaydedildi. Klinik çalışmaya, 1.420 kişilik test grubunun katılacağı bildirildi.