Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara para veriliyor! e-Devletten başvuran herkese 1.100 TL veriliyor

Karşılıksız, kefilsiz ve geri ödemesiz olan pandemi destek ödemesinin hala devam ettiği ve e-Devlet üzerinden başvurularının alındığı belirtildi. Sosyal yardım ödemesi adı altında yapılan bu ödemelerin üçüncü fazı hala devam ederken başvuru yapan vatandaşların başvurularını sorgulayabilecekleri ve başvuru yapmayanların başvuru yapabilecekleri sayfa e-Devlet üzerinden hala erişime açık durumda. Geçim sıkıntısı yaşayan ve şartlara haiz olan vatandaşlar 1100 TL destek ödemesi alabiliyor. Bu doğrultuda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1100 TL yardım ödemesi verildiği belirtilerek pandemi destek ödemesinin sonucunun yine e-Devlet üzerinden sorgulanabileceği ifade edildi.

1.100 TL ÖDEME YAPILIYOR

Pandemi sebebiyle geçim sıkıntısı yaşayan kişileri bir nebze rahatlatacak ödeme her ay Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1100 TL olarak veriliyor. Başvuru yapan vatandaşlar sadece bir defa bu ödemeden yararlanabiliyorlar. Bu destek ödemesi ilk etapta 1000 lira olarak ödenirken 1100 TL olarak ödenmeye başlandı.

BAŞVURU GÜNLERİ

Bu destek için başvuru yapacak olan vatandaşlar ise hafta içi T. C. Kimlik Numarasının son hanesine göre belirlenmiş günlerde başvuru yapabileceklerdir. Bu başvuru günleri ise şöyle paylaşıldı:

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma

BAŞVURU DETAYLARI VE ÖDEME

Ayrıca destek başvurusu yapacak olan vatandaşların bazılarının başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu kapsamda destek ödemeleri için değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılırken aynı aileden sadece bir kişinin başvurusu kabul edilecek. Başvuru yapan kişinin ise aşağıda kamupersoneli.net bakanlıktan edindiğimiz bilgilere göre belirtmiş olduğumuz kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi. Bu kişiler ise şöyle:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar.