Ekonomi

Goldman Sachs Türk hisse senedi fiyatlarını değiştirdi! Borsa İstanbul ne olacak? Bu karar neye işaret?

Borsa İstanbul yatırımcısının merak ettiği soruların yanıtlarını ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs analistleri verdi. Goldman Sachs analist ekibinin Borsa İstanbul’da takip ettiği bazı hisseler için hedef fiyat ve görünüm değerlendirmesi yayınlaması dikkatlerden kaçmadı. Bir süredir sert hareketlerin görüldüğü Borsa İstanbul’da listelenen hisse senetlerindeki son durum ne olacak? Goldman Sachs araştırma raporunda Türk lirasındaki değer kaybının Borsa İstanbul’daki ihracatçı ve perakendeci firmalar için olumlu olacağını söyledi.

Goldman Sachs Analistlerinden BİST Değerlendirmesi

Goldman Sachs raporunda, Borsa İstanbul BİST 100 endeksinde bazı şirketlerin Türk lirasındaki değer kaybından pozitif değerleme çıkaracağı belirtildi. Öte yandan yüksek emtia fiyatlarının marjları baskılayabileceği uyarısı yapıldı. Son olarak küresel toparlanma ve hızlanma ile birlikte Türk Hava Yolları hisselerinin de gelecekte olumlu etkileneceği açıklandı. Goldman Sachs analist ekibi Borsa İstanbul’da öne çıkabilecek ve değer artırabilecek hisse senetlerini sıraladı.

Goldman Sachs analistleri ayrıca BİST 100 endeksinde yer alan Şişecam için al tavsiyesi verdi. Türk lirasındaki değer kaybından Şişecam hisselerinin olumlu etkilenmesi bekleniyor. Bununla birlikte kimyasal fiyatlarındaki iyileşme ve toparlayan üretim hacmi Şişecam için önümüzdeki dönemde senaryonun iyi olduğunu gösteriyor. Goldman Sachs ekibi ayrıca ABD’deki yeni yatırımların da bu doğrultuda hareket ettiğini hatırlattı.

Goldman Sachs Analistlerinden Al Tavsiyesi

ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs’ın analist ekibi Borsa İstanbul’daki hisseleri yakından takip ediyor. Analistlerin kendi yatırımcılarına gönderdiği son BİST 100 endeksi raporunda bazı şirketler al tavsiyesi ile öne çıktı. Goldman Sachs raporunda al tavsiyesi verilen şirketler arasında Koç Holding, HepsiBurada, Türk Hava Yolları, Sabancı Holding, BİM ve ŞOK yer aldı.

Goldman Sachs analiz ettiği hisselerin medyan yükselişinin yüzde 32 civarında olduğunu söyledi. Al tavsiyesi verilen hisselerde dip seviyesinin görüldüğü ve cazip değerleme fırsatlarının ortaya çıktığı belirtildi. Öte yandan Goldman Sachs analist ekibi Ülker için önceden al tavsiyesi vermesine rağmen son değerlendirmeyle birlikte durumun nötr hale getirildiğini hatırlattı.