Ekonomi

Soğuk kış günlerinde yakacağı olmayan vatandaşlara ilaç gibi çözüm! Devlet kömür yardımı yapıyor! Nasıl başvuru yapılır?

Yardıma muhtaç aileler için harekete geçen devlet, soğuk kış günlerinde yakacağı olmayan vatandaşlara kömür yardımına başladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından başlatılan kömür yardımı 2022 Ocak ayında da büyük ilgi görüyor. Kaymakamlıklar aracılığıyla başvuruda bulunan dar gelirli vatandaşlar devletten kömür yardımı alabiliyor. Kara kışın gelmesiyle birlikte yakacak sorunu yüzünden oluşacak mağduriyetlerin önüne geçebilmek için başlatılan kömür yardımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan kömür yardımı, sert geçen kış aylarında büyük önem taşıyor. Vatandaşlar, maddi durumu elvermediği için kış mevsiminde ısınmakta zorlanırken, devletin uzattığı yardım eli sayesinde yakacaklarını alabiliyor. Kömür yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için e-Devlet kapısı sistemi üzerinden resmi başvuru yapılabiliyor. Ailelere ulaştırılacak kömür yardımında vatandaşların resmi ikamet adreslerinin olduğu il ve ilçelerde hizmete devam ediliyor.

Dar gelirli aileler, ikamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden kömür yardımı başvurusu yapabiliyor. Vakıflar dışında e-Devlet kapısı, sivil toplum kuruluşları, kaymakamlıklar ve belediyeler aracılığıyla da kömür yardımı başvurusu yapmak mümkün oluyor. Başvuru sahibinin il veya ilçe bazındaki ikamet adresinde görevli olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kış mevsimi boyunca yakacak desteği sağlanıyor.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kömür desteğinden yararlanabilmek için başvuru sahibinin ikamet adresinin yurt içinde olması ve adres gizliliği kararı bulunmaması gerekiyor. Bunun dışında dar gelirli aile adına kömür yardımı başvurusu yapacak kişinin T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması önem taşıyor. Son 15 gün içinde farklı bir yerden yardım başvurusunda bulunmamış olan kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden kömür yardımı yapılıyor.

Başvuru sürecinde ilk olarak vatandaşların ikamet ettikleri yere bağlı bulunan vakfa giderek yardım dosyası açtırması gerekiyor. Bunun dışında yardım formu doldurmak için vatandaşların belediye başkanlıklarına dilekçe ile müracaat etmesi de mümkün oluyor. Kömür yardım talep dilekçesiyle yapılan başvuru onaylanırsa, vatandaşlara kışlık yakacak desteği veriliyor.