EkonomiGündem

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Banka hesaplarınızı kontrol edin, hesaplara yatmaya başladı!

Milyonlarca çalışan ve emekli için müjdeli haber geldi! Meclis’te kabul edilen yüzde 2,5’lik toplu sözleşme artışı sonrası memurlar ve memur emeklilerinin maaş zam oranları yüzde 30,95’e yükselmişti. Bir son dakika bilgisine göre ise maaş farkları memurların hesaplarına yatmaya başladı.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 Ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmede 2022 yılının ilk altı ayı için memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personelin maaşlarına yapılacak yüzde 5’lik artışı yüzde 7,5’e yükselten kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre maaş farkları çalışanların hesaplarına tek tek yatırılmaya başlanıyor.

Emekliler İçin de Ödeniyor

Emekli, malul, vazife malulü, dul ve yetim aylığı alanların 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları 27 Ocak’ta ödendi. Konuyla ilgili olarak:

“5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2.386.565 kişinin 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2022 tarihinde ödenecektir.” açıklaması yapılmıştı.