EkonomiGündem

Peş peşe yağan zamlar vatandaşın belini bükmüştü! Tarih vererek açıkladı: Alım gücü artacak!

Son dakika gelişmesi… AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Sakarya İl Başkanlığınca düzenlenen Basın Buluşması’nda soruları yanıtladı. Ekonomiye ilişkin yorumlarını paylaşan Kurtulmuş, peş peşe yağan zamlardan sonra vatandaşı umutlandıracak açıklamalar yaptı.

“Kısa dönemde, istikrarın sağlanması, vatandaşın alım gücünü artıracak ilave tedbirlerin alınması ve fiyatların aşağıya çekilmesiyle bu öngörülebilirlikle birlikte inşallah yaz başlarından itibaren fiyatlarda aşağıya doğru bir geçişin, enflasyonda aşağıya doğru bir düşüşün gözlemlenebileceğini görüyorum” diyen Kurtulmuş, döviz kurundaki dalgalanmaya değindi ve salgın sırasında küresel ekonomide ciddi bir enflasyon baskısı ortaya çıktığını açıkladı.

Kurtulmuş’un ekonomiyle ilgili umut vadeden açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle oldu:

“İlk planda yapılacak olan şey; dar gelirli, yani ücretli vatandaşlarımızın alım gücünü bir miktar yukarıya çıkarmaktır. Orta vadede yapılacak olan şey; dövizi sabit bir hale getirerek ekonomide öngörülebilirliği ve istikrarı sağlamaktır. Türkiye o istikamette gidiyor Allah’ın izniyle. Bu sene tarımsal üretimde inşallah bolluk yılı yaşayacağız. Yaz ayları başlarında da Türkiye turizm bakımından da fevkalade bir gelişmeyi kaydedecek. Böylece Türkiye, durumu düzeltebilecek imkan ve kaynak bulacaktır.”

“Özetle kısa dönemde, istikrarın sağlanması, vatandaşın alım gücünü artıracak ilave tedbirlerin alınması ve fiyatların aşağıya çekilmesiyle bu öngörülebilirlikle birlikte inşallah yaz başlarından itibaren fiyatlarda aşağıya doğru bir geçişin, enflasyonda aşağıya doğru bir düşüşün gözlemlenebileceğini görüyorum.”

TÜM TEDBİRLER ALINACAK

Kurtulmuş, fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi ve enflasyonla mücadeleye yönelik çalışmaların sürdüğünü dile getirerek, “Masanın üzerinde olabilecek hangi tedbirler varsa bunların hepsi masanın üstündedir. Vatandaşımızın alım gücünün yukarıya doğru çekilmesi için her türlü tedbir alınmaktadır. Enflasyonun, hakikaten yakıcı bir gelişme olan enflasyondaki yükselmenin de aşağıya doğru çekilmesi için gayret sarf ediyoruz. İnşallah, birkaç ay içerisinde bunu hep beraber göreceğiz.” şeklinde konuştu.