Editörün SeçtikleriEkonomi

Paralar hesaplara yatırılıyor! Aylıklara zam geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayında memur maaş katsayısına yapılan düzenlemeden sonra sosyal hizmet modelleri kapsamındaki ödemelerin de artırıldığını duyurdu.

Bakan yaptığı açıklamasında evde bakım yardımının 2 bin 354 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığının 1.298 TL’ye, 40-69 arası engelli aylığının 865 TL’ye ve yaşlılık aylığının 1.084 TL’ye çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Yanık, desteklerin artırılmasına ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 1.59 TL’den 1.649 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 1964 TL’den 2 bin 572 TL’ye çıkarıldı”

AYLIK ÖDEMELERİ ARTIRIYORUZ

Uygulanan desteğin, düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda verildiğini belirten Bakan Yanık, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artırıyoruz. Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1084 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli aylığı ve engelli yakını aylığı 865 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı 1298 TL’ye, evde bakım yardımı 2 bin 354 TL’ye, Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de 1649 TL’ye yükseldi”

ENTEGRE OLMASINI AMAÇLIYORUZ

Bakan Yanık, açıklamasının devamında ekonomik olarak desteklenen, çalışabilecek durumdaki birey ve aileleri üretimle istihdam noktasında projelerle buluşturduklarını ifade ederek, “Düşük gelirli vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde entegre olmasını amaçlıyoruz” dedi.