Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücrete gelen zam daha ceplere girmeden eridi! Bakın giderek nasıl yoksullaşıyoruz…

Asgari ücret, 2022 yılında 2825 TL’den 4253 TL’ye yükseltildi ancak milyonlarca asgari ücretli çalışan daha maaşını eline almadan giderlerini ve borçlarını düşünmeye başladı. Ocak ayı itibariyle faturalara ve dahası marketlere gelen zamlar, Şubat ayının zamlı maaşlarını henüz hesaplara yatmadan yarıya indirdi! Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu da (TÜRK-İŞ) 2021 Aralık’a ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Verilere göre bakın giderek nasıl yoksullaşıyoruz…

Açıklanan veriler, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının yani açlık sınırının 4 bin 13 TL’ye çıktığını gösteriyor. Asgari geçim tutarı değil, açlık sınırı 4 bin 13 TL. Yani bir aile, aylık olarak yalnızca gıdaya yapacağı bu harcamanın altına inerse, açlık sınırının altında kalmış oluyor!

Yine aynı verilere göre gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 13 bin 72 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 4 bin 926 TL’ye çıktı. Yani bekâr bir çalışanın yalnızca yaşama maliyeti asgari ücretin zaten yüzlerce lira altında kalıyor…

Türk-İş Açıklama Yaptı

Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, “İşçi ve ailesinin önemli ve çoğu zaman tek geliri olan asgari ücret bu süreçte aylık net 2 bin 825,90 TL’den 4 bin 253,40 TL’ye yükseldi. Bir önceki yılda geçerli olan asgari ücrete kıyasla aylık net 1.427,50 TL ve yüzde 50,51 oranındaki artış, bu ay gerçekleşen fiyatların gölgesinde kaldı” denildi.

Dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcamasının (mutfak masrafı) geçen aya göre 822 TL arttığına dikkat çeken Türk-İş, “Sadece aylık toplam harcama tutarındaki artış ise 2 bin 677 TL’dir. Ücretli çalışanın mutfağında ve aile bütçesinde deyim yerindeyse bu ay deprem yaşanmıştır” açıklamasını yaptı.