Ekonomi

2 dev marka 150 bin TL’ye sıfır araç satılacak!

Araç piyasası ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Gelen son bilgiye göre Fiat ve Renault araç devleri artan fiyatlar sebebiyle ülkelere yönelik belirli özelliklerin olmadığı araçlar üretecek. Renault’un ucuza üreteceği araç fiyatının ortalama 150 bin TL civarında olacağı iddia edildi.

Geçen yıldan bugüne kadar sıfır araçlarda meydana gelen çip krizi ve üretimin durma noktasına gelmesi, araç fiyatlarını resmen uçurmuştu. 2022’nin Ocak ayında ÖTV indirimi ile sıfır araç fiyatlarında indirime gidildi. Fakat ne kadar indirim yapılırsa yapılsın, araçlar vatandaşların alamayacağı seviyelerde gezinmeye devam ediyor.

100 BİN TL DÜŞECEK

Ortaya atılan iddiaya göre Fiat markası, boş olan modellerini daha da boşaltacak. Yani mevcuttaki opsiyonlardan bazıları silinmiş olacak. Örnek vermek gerekirse, 4 camı da otomatik olan bir aracın 4 camı da manuel olacak. Bu şekilde yapılan düzenlemeler ile araç fiyatlarının düşürülmesi amaçlanacak. Eğer bu şekilde bir düzenleme yapılırsa, satılacak olan araçların fiyatının 150 bin TL civarında olacağı belirtildi. Şu anda bahsedilen markanın en ucuz modeli ise 250 bin TL civarında.

RENAULT İÇİN DE İDDİA EDİLDİ

Bir diğer iddia ise Renault marka için. İddiaya göre Renault’ta benzer bir çalışma hazırlıyor. Renault, Türkiye ve benzer diğer ülkeler için özel boş bir Clio üretecek. Şu anda satışta olan Clio ile tek benzerliği sadece dış görüntüsü olacak. Araçlardaki bu düzenlemeler fiyatlara da olumlu olarak yansıması bekleniyor.