Ekonomi

Ocak Ayının Zam Rekortmenleri Belli Oldu! Listede Salatalık Ve Kabak da Var!

İstanbul Ticaret Odası’nca yayımlanan verilere göre, Ocak ayından bir önceki aya kıyasla elektrik yüzde 89,66 oranla zam rekortmeni oldu. Elektriği ise sırasıyla diş tedavi ücreti, salatalık ve kabak takip etti.

İstanbul Ticaret Odasınca (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İstanbul’da perakende fiyatında ay bazında artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarını paylaştı. Buna göre, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 143’ünün perakende fiyatı artarken, 13 ürünün fiyatı düştü, 86’sının ise değişmedi.

Ocakta En Çok Artan Elektrik Oldu

Ocakta en çok konut harcamaları grubunda yer alan elektriğin fiyatı arttı. Bu üründeki artış oranı yüzde 89,66 olarak ölçüldü.

Salatalık Ve Kabakta Şaşırtan Artış

Yüksek artış yaşanan diğer ürünler, yüzde 49,15 ile diş tedavi ücreti, yüzde 49,10 ile salatalık, yüzde 41,18 ile kabak oldu.

Fiyatı En Çok Azalan Maç Giriş Ücretleri Oldu

Geçen ay fiyatı en çok azalan ürün yüzde 9,64 ile maç giriş ücreti olurken, onu yüzde 8,33 ile kadın bluzları, yüzde 6,86 ile etek, yüzde 6,35 ile erkek gömlekleri izledi.