Gündem

Google ana şirketi Alphabet rekor kazanç açıkladı! Yılda 200 milyar dolar gelir elde etti

Arama motoru Google arkasındaki şirket olan Alphabet, 2021 yılını rekor gelirle kapattığını açıkladı. Pandemi veya çip krizinden olumsuz etkilenmeyen Alphabet, rekor seviyede kazanç elde ederken şirketin hisseleri de uçuşa geçti. Pandemi yüzünden meydana gelen küresel tedarik zinciriyle ilgili sorunlardan etkilenmeyen şirket, yıllık gelir bazında yeni bir rekor kırmış oldu. Google şirketinin ana şirketi konumunda olan Alphabet yıllık kazancını 200 milyar dolar olarak açıkladı.

Alphabet Geliri Yüzde 41 Arttı

Alphabet şirketi 2021 yılının tamamı için kazançlarında yıldan yıla yüzde 41 oranında artış yaşandığını ve 257 milyar dolarlık gelir elde ettiğini duyurdu. Şirket, 2021 yılının son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artışla 75.3 milyar dolar kazanç sağladı. Google’ın arkasındaki şirket olan Alphabet böylelikle ilk kez 200 milyar doların üzerinde yıllık gelir elde etmeyi başardı. Şirketin kazançlarında yaşanan bu artış yatırımcılarını da sevindirdi.

Google Pixel Telefonları Satış Rekoru Kırdı

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin son dönemdeki başarısını değerlendirirken şu ifadeleri kullandı: “4. çeyrekte, milyonlarca işletmenin gelişmesine ve yeni müşteriler bulmasına yardımcı olan reklamcılık işimizde devam eden güçlü bir büyüme, tedarik kısıtlamalarına rağmen Pixel telefonlarımız için üç aylık bir satış rekoru ve Bulut işimiz güçlü bir şekilde büyümeye devam etti.”

Rakipleri Kaybederken Google Kazandı

Şirketin 2022 yılı son çeyrekte 61.24 milyar dolarlık reklam geliri elde etmesi dikkatlerden kaçmadı. Apple şirketinin başlattığı Uygulama İzleme Şeffaflığı, birçok reklamverenin reklamları kullanıcılara hedefleme yeteneğini etkiledi. Yeni iOS ayarları yüzünden geçtiğimiz ekim ayında Facebook (yeni adı Meta), Twitter, Snapchat ve YouTube’un 2021’in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar gelir kaybetti.