Genel

48 Saattir Elektrik Yok! AEDAŞ’tan Resmi Açıklama Geldi

Aralıksız yağan kar yağışının ardından Isparta’da bazı bölgelerde 48 saatten fazla elektrik kesintisi yaşandı. Yaşanan olumsuzluğun ardından Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından açıklama yapıldı.

Isparta’da önceki gün başlayan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve bazı ilçelere elektrik verilmiyor. Şehirde kesinti nedeniyle ısınma sorunu da yaşanmaya başlandı. Yükün ve aşırı buzlanmanın etkisi ile enerji nakil hattının ağır hasar aldığı belirtilirken bölgedeki personel sayısının 3 kat artırıldığı ifade edildi. AEDAŞ’den yapılan açıklamada kritik noktalara da enerji sağlandığı ifade edildi.

Kriz Masası Oluşturuldu

Antalya, Burdur ve Isparta’da elektrik dağıtımını üstlenen AEDAŞ, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen uyarı çerçevesinde kar yağışı başlamadan önce harekete geçmiş ve “kriz masası” oluşturarak yoğun bir şekilde çalışmalarına başlandığını, bölgedeki personel sayısının 3 kat artırılırken arızalara müdahale için 55 araç ve 20 jeneratörün kritik noktalarda konumlandırıldığı bilgisini paylaştı.

Müdahalelerde Bazı Gecikmeler Oldu

AEDAŞ, alınan tedbirlere rağmen kar yağışının tahminlerin çok üzerinde olmasının, özellikle kırsal bölgelerdeki arızalara ulaşmada sıkıntıya yol açtığını, müdahalelerde bazı gecikmelerin söz konusu olduğunu bildirdi.

Araç Ve Personel Takviyesi Yapıldı

Ekiplerin ilk andan itibaren arızalara müdahalesi aralıksız bir şekilde devam ettiği kaydedilen açıklamada kamu ve özel sektör elbirliği ile bölgede özverili bir çalışma sergilendiği, ayrıca yakın bölgelerdeki diğer enerji dağıtım firmalarından da bölgeye destek amaçlı personel ve araç takviyesi yapıldığı bildirildi.