Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Rekor kıran akaryakıt fiyatları sonrası istasyonlarda yeni dönem resmen başladı! Türkiye’de ilk yakıtını şimdi al sonra öde dönemi detayları açıklandı

Akaryakıt ürünlerinden benzin, motorin ve LPG için çok önemli bir zamlar geldi. Benzin ve motorin fiyatları 16 liraya yaklaşırken LPG fiyatları da 10 liraya kadar dayandı. Bu zam gelişmelerinin ardından Türk Petrolleri akaryakıt istasyonlarında yeni dönem başladı. Bu doğrultuda istasyonlarda şimdi yakıtını al sonra ödeme dönemi resmen başladı. Türkiye’de ilk olan bu uygulama sadece Türkiye Petrolleri istasyonlarında uygulanıyor.

TÜRKİYE’DE İLK UYGULAMA

Türkiye Petrolleri markasıyla faaliyet gösteren TP Petrol Dağıtım A.Ş., Türkiye akaryakıt sektöründe bir ilki gerçekleştirerek TP Mobil uygulaması ile müşterilerine akaryakıt ödemelerini erteleme imkanı sunulduğu bildirilen duyuruda TP Mobil ile müşteriler anında, kefilsiz, banka hesabı olmadan yapacakları hazır limit başvuruları ile akaryakıtlarını şimdi alıp ödemesini sonra yapabiliyor.

TP tarafından yapılan duyuruda ise “Zülfikarlar Holding bünyesinde Türkiye Petrolleri markası ile faaliyet gösteren TP Petrol Dağıtım A.Ş. değişen tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamaya yönelik dijital dönüşüm yatırımlarına hız verdi. Bu doğrultuda TP Petrol Dağıtım A.Ş., Colendi, TurkPara ve Visa iş birliğiyle TP Mobil uygulaması üzerinden Türkiye akaryakıt sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.” ifadelerine yer verildi. Bunun yanı sıra Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari bu konuda bir açıklama yaptı. Zülfikari açıklamalarında ise şu ifadelere yer verdi:

KENDİNİ GELİŞTİREN EKOSİSTEM

“Günümüzde dijital çağın dinamiklerine uygun olarak her sektör, uzman olduğu iş alanına ek olarak ödeme çözümleri geliştirip tüketicilerin hayatına ve ihtiyaçlarına daha kapsayıcı ve bütüncül çözümler sunmaya odaklanıyor. Biz de istasyonlarımıza her ay adım atan 4,5 – 5 milyon tekil kullanıcının deneyimlerini kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarına daha hızlı çözüm sunmak için dijital ödeme sistemlerine odaklandık. Bu çerçevede TP Petrol Dağıtım A.Ş. olarak TP Mobil uygulamamız üzerinden başlattığımız “Şimdi Al, Sonra Öde” ile akaryakıt sektörümüzde bir ilke imza atıyoruz. TP Mobil uygulaması ile anında, kefilsiz, banka hesabı olmadan yapacakları hazır limit başvuruları ile akaryakıtlarını hemen alıp ödemesini sonra yapabilecekleri, yani akaryakıt ödemelerini erteleyebilecekleri bir sistem sunuyoruz. Tüketicilere sadece akaryakıt alımlarında kullanılabilecek bir çözüm değil, her kullanıcının sahip olacağı sanal cüzdan ile birçok ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir imkân sağlıyoruz. Amacımız kullanıcıların banka müşterisi olarak ihtiyaç duydukları para transferi, yatırım imkânları vb. farklı finansal enstrümanları kullanıma sunmak. Böylece TP Mobil’in kendini geliştiren bir ekosistem olmasını hedefliyoruz.”

ANINDA İNDİRİM KAZANILIYOR

TP Mobil uygulamasını indiren tüketiciler bir banka hesabına, kredi kartına ya da kefile gerek kalmadan, anında tanımlanan hazır limitleri ile akaryakıtlarını şimdi alıyor, ödemesini ise ertelediği belirtilen duyuruda TP Mobil, akaryakıt alımının yanı sıra, tüketicilere özel oluşturulan TP Cüzdan ile IBAN numarasına gerek duymadan, telefon numarası veya QR kodla 7/24 ücretsiz para transferine de olanak sunduğu paylaşıldı. Bununla beraber TP Mobil Kart ile kullanıcılar marketten kozmetiğe, mobilyadan giyime tüm online alışverişlerini diledikleri gibi yaparken, aynı zamanda üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerden de anında indirim kazandığı ifade edildi.