Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Borcu olan vatandaşlara müjdeli haber geldi! Borç faizleri siliniyor: Az önce karar açıklandı

Ziraat Bankası’ndan çiftçilere çok önemli bir duyuru yayımlandı. 30 Kasım 2021 tarihine kadar takibe düşen çiftçi kredileri için duyuru yayımlandı ve Ziraat Bankası kredi borcu takibine düşen çiftçilerin tek seferde ödendiği taktirde faizleri sileceğini ve son günün 31 Mart olduğu ifade edildi. Bu konu hakkında banka tarafından bir duyuru yayımlanarak detaylar da paylaşıldı.

DESTEKLEME DEVAM EDECEK

Ziraat Bankası, tarımsal faaliyette bulunan müşterilerinin tüm ihtiyaçlarının finansmanındaki desteğine ek olarak, ödeme güçlüğü yaşayan tarımsal kredi borçlusu müşterilerine de ödemelerini kolaylaştırıcı imkânlar sağladığı belirtildi. Ziraat Bankası Kredi Risk İzleme ve Tasfiye Genel Müdür Yardımcısı Recep Türk önemli açıklamalarda bulundu. Türk açıklamalarında banka olarak Türkiye’nin tarımını, üreticilerini ve tarladan sofraya kadar olan sürecin tamamını bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da “bir bankadan daha fazlası” olarak desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

FAİZ TALEP EDİLMEYECEK

Açıklamalarında bu imkan ile 30.11.2021 tarihinde takip hesaplarında borcu bulunan tarımsal kredili müşterilerin, takipteki tarımsal kredilerine yönelik ödeme kolaylığı sunulduğunu belirten Türk şöyle devam etti:

“31.03.2022 tarihine kadar sürecek uygulamada, takip hesaplarında bulunan tarımsal kredi borcunun tek seferde kapatılması halinde, kredilerin takibe intikal ettiği tarihten sonraki dönem için, temerrüt veya başka herhangi bir ad altında faiz talep edilmeyecektir.”

TAKSİTLENDİRME YAPILACAK

Türk açıklamalarının devamında takipteki tarımsal kredinin tek seferde ödenmesi imkânı bulunmaması halinde ise cari kredi faiz oranlarından hesaplanacak toplam borcun, tarımsal faaliyetine devam eden müşterilerin gelir elde etme dönemlerine uygun şekilde faizsiz olarak 60 aya kadar taksitlendirilebileceğini paylaştı ve söz konusu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çiftçimizin yanında olmaya devam edecek olan Ziraat Bankası, tarım sektöründe kredi kullanmış olup ödeme güçlüğü sebebiyle takip hesaplarında bakiyesi bulunan müşterilerimize büyük bir ödeme kolaylığı sağlamıştır. Ödeme kolaylıklarından faydalanmak isteyen müşterilerimizi şubelerimize bekliyoruz”

SON TARİH 31 MART

Ziraat Bankası tarafından paylaşılan bu uygulama 31 Mart’a kadar geçerli olacak. Ayrıca 30.11.2021 tarihinde tarımsal kredilerden kaynaklı takip hesaplarında bakiyesi bulunan müşteriler uygulamadan faydalanabileceği banka tarafından bildirildi.