Ekonomi

Açıklama Geldi: Köye Dönecek Gençlere 100 Bin TL Hibe Verilecek! Köyleri Tekrar Kalkındırma Projesi Başladı!

Tarım ve Orman Bakanlığınca Kırsal Kalkınma Destekleri özellikle köye dönüp burada kendi işini kurmak isteyen vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Köyünde tarımsal faaliyetlerle kendi işini yapmak isteyenlere sevindiren haber geldi. Bakanlığın köyleri tekrar kalkındırma projesi kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi duyuruldu. Resmi Gazete’de bu proje hakkında yayımlanan tebliğe göre köye dönüş yapan vatandaşlara 100 bin TL hibe verilecek.

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi

Geçtiğimiz yıllarda pilot bölge olarak bazı illerde başlayan bu proje vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Köyüne dönüp kendi tarımsal faaliyetlerini yaparak geçimini sürdürmek isteyenler 100 bin TL hibe desteğinden yararlanabiliyor. Üstelik uygulama ilk olarak Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden vatandaşlara sunuluyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre tarım hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretime yönelik projelere hibe desteği veriliyor. Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile arı ve bal üretimi de hibe kapsamına alınıyor.

Köye Dönüş Hibesi Başvuru Şartları

100 bin TL hibe desteğinden yararlanarak köyde tarımsal ve hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunmak isteyenlerin bazı koşulları taşıması gerekiyor. Bu kapsamda T.C. vatandaşı olmak, tarım, hayvancılık, gıda ve su ürünleri, ormancılık eğitimi veren üniversitelerden mezun olmak şartları aranıyor. Daha önceden bakanlığın hibe programlarından yararlanmış olan mezunlara 100 bin TL hibe desteği verilmiyor. Aynı zamanda başvuru sahibinin başvuru tarihi itibarıyla askerlik görevini tamamlamış olmasına dikkat ediliyor. Ön başvurular Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden yapıldıktan sonra 100 bin TL hibe başvuruları pilot illerde bulunan il müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor.