Gündem

İsveç’te asgari ücret ne kadar? Baltıkların gözdesi ülkede ödenen asgari ücret miktarı!

Avrupa ülkelerinde asgari ücretin ne kadar olduğu merak edilirken, bu ülkelerin başında da özellikle Baltık ülkelerinden İsveç öne çıkıyor. Çeşitli meslek kollarında çalışmak için en çok göç edilen ülkelerden olan İsveç, asgari ücret konusunda da dikkatleri üzerine çekiyor. İsveç’te asgari ücret ne kadar? İsveç’te çalışma koşulları zor mu? Bu tip soruların yanıtlarını arayanlar aynı zamanda İsveç’te yaşamanın yollarını araştırmaya devam ediyor.

İsveç’te Asgari Ücret

2022 yılında İsveç’te verilen asgari ücreti belirlemek için referans olarak bir McDonald kasiyeri baz alınabilir. Bu çalışanın saatlik maaşı 101 ile 125 İsveç kronu (SEK) arasında değişiyor. Dolar bazında bakıldığında ise İsveç’te bu kasiyerin maaşı saatlik 11.3 dolar ile 13.9 dolar arasında değişiyor. İsveç’te ortalama asgari ücretin 18000 kron olduğu düşünülürse, otel ve restoran sektörü çalışanlarına verilen genel ücretin bu seviyede olduğu belirtiliyor. İsveç’te tüm çalışanların sadece yüzde 10’u 18000 İsveç kronu maaş alıyor. Geri kalan vatandaşların yüzde 60’ı ise ortalama 46350 İsveç kronu aylık maaş alıyor.

İsveç’te Kira Fiyatları

İsveç’te işçi olarak çalışmak isteyenler yaşam maliyetlerini araştırmak istediklerinde doğal olarak en çok kira fiyatlarını merak ediyor. Stockholm şehrinde Norrmalm kasabasında iki yatak odalı bir dairenin kirası bugün 6800 İsveç kronu olarak fiyatlanıyor. Son dönemdeki artışlarla birlikte bu bölgedeki kiraların 12200 İsveç kronuna yükseldiği görülüyor. Böylelikle yüzde 80 oranında bir artış yaşanıyor. İsveç bu tabloya bakıldığında kira fiyatlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

İsveç’te Yaşam Maliyeti

İsveç’te bir litre benzinin fiyatı ortalama 15 İsveç kronuyken, 1 kg etin fiyatı ortalama 61 İsveç kronudur. Ülkede ikinci el araba fiyatları modeline göre ortalama 5 bin ile 80 bin İsveç kronu arasında değişiyor.