Genel

Açık Lise Mezuniyet Şartları Nelerdir? Açık Liseden Nasıl Mezun Olunur? 2022 Güncel

Açık öğretim lisesi mezuniyet koşulları bu lisede öğrenim gören öğrencilerin mezun olabilmeleri için sağlaması gereken durumlardır. 2022 yılı güncel olarak açık lise mezuniyet şartları şu şekildedir:

 • Öğrencinin öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 ve üzeri olması gerekir. Ancak 18 yaş ve bu yaştan büyük olan öğrencilerin öğrenim gördüğü toplam dönemin 5 ve üzeri olması gerekiyor.
 • Kazanılan toplam kredi sayısının en az 170 olması gerekiyor.
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya bu derslerden muaf olması gerekir.
 • Dil ve Anlatım dersinden ise başarısız veya muaf olunmamalı, mutlaka başarılmalıdır. Bu dersin muafiyet durumu söz konusu değildir.
 • En az bir dönem açık Öğretim Lisesinde sınava girmiş olması lazımdır.
 • Genel kültür, fen bilimleri, yabancı dil, Türkçe, matematik ve sosyal bilimler alanında okuyan öğrencilerin bu derslerini vermeleri gerekir.
 • 8 dönemde mezun olamayan öğrencilerin öğrenim süreleri, tüm mezuniyet şartları sağlanana kadar devam eder.
 • Bu lisede sınıfta kalma ve okuldan atılma durumu bulunmuyor.

Açık Liseden Nasıl Mezun Olunur?

Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin alanlı veya alansız okuduğu koşullar dikkate alınır. Alan seçimi yapmayan öğrenciler yalnızca mezuniyet şartlarını yerine getirerek mezun olabilir. Alan seçimi yapan öğrencilerin ise seçtikleri alan derslerini vermeleri gerekir.

Alansız Açık Lise Mezuniyet Şartları

Alan seçimsiz açık lise mezuniyet koşulları alan seçimi yapmayan öğrencilerin mezun olabilmek için yerine getirmesi gereken durumlardır. Alansız açık lise mezuniyet şartları şu şekildedir:

 • 8 dönem toplamı boyunca zorunlu ders sayısını tamamlamak
 • Kazanılan toplam kredi sayısını 192 yapabilmek
 • Seçmeli derslerden ve zorunlu derslerden kalmamak
 • Dil ve Anlatım derslerinden başarılı olmak

Açık Lise Diploma Puanı Hesaplaması

Açık öğretim lisesi diploma notu hesaplaması işlemleri, öğrencilerin sınavlarda başardıkları derslerin notlarının ağırlıklı ortalamalarını alarak aynı derslerin haftalık ders saatlerinin toplamına bölünmesi ile hesaplanır.

Tasdikname belgesi ile kayıt olan öğrenciler için, bu ortalamaya tasdikname ile getirdiği başarılı derslerin notları da eklenir.

Öğrencilerin sınavlarda alacakları başarısız notlar ise diploma puanına yansımaz. Açık lise mezuniyet sonrası için diploma puanına özen gösterilmelidir.

Açık Lise Çıkma Belgesi

Açık Öğretim Lisesi çıkma belgesi bu liseden mezun olan öğrencilerin diploma yerine kullanabileceği bir belgedir. Yalnızca 6 ay süresince geçerlidir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne yazılı bir dilekçe ile bu belgeden almak isteyen öğrenciler müracaat edebilir. Bu belgeyi öğrenciden başkası alacak ise noterden vekil tayin edilmesi gerekir.

Öğrencilerin bu belgeleri e-Devlet üzerinden de temin edebilme imkânı bulunur.

Açık Lise Mezuniyetinde Toplanması Gereken Kredi

Açık liseden mezun olabilmek için tamamlanması istenen kredi sayısı alanlı ve alansız okuyan öğrencilere göre değişiklik gösterir. Açık lise mezuniyet koşullarında öğrencilerin mezun olabilmek için toplaması gereken kredi toplamı 170 veya üstüdür. Alansız açık lise mezuniyetinde ise 192 yapılması gerekir.

Açık Lisede Ders Seçimi Yapılmaması Halinde Ne Olur?

Açık lisede bilerek veya bilmeyerek ders seçimi yapılmaması halinde iki farklı durum oluşur. Eğer öğrenciler ders seçimi yapmayı unutmuş ise sistem tarafından sizin yerinize otomatik olarak ders seçimi yapılır. Bu durumda öğrencinin istediği ders seçiminden daha fazla ders seçimi dezavantajı doğabilir. Seçilen bu derslerin verilmesi zorunludur. Verilmemesi durumunda ise açık öğretim lisesi mezuniyet şartlarını yerine getirememiş olursunuz. Yani mezun olamazsınız.

Açık Lise Ne Kadar Zamanda Biter?

Açık lise öğrenim süresi 18 yaşından büyük olan öğrenciler için tanınan sınav hakkı ile 2,5 yılda bitirilebilir. Normal şartlarda ise açık lise mezuniyet süresi 4 yıldır. Herhangi bir şekilde sınıfta kalma veya okulda durumu bulunmuyor; ancak gerekli mezuniyet şartlarını yerine getiremeyen öğrenciler mezun olamaz.