Ekonomi

Çalışmayanlar, işi olmayanlar dikkat: Emekli olabilirsiniz! İsteğe bağlı sigorta şartları ve ücreti ne kadar?

Herhangi bir yerde işverene bağlı çalışmayanlar ya da kendi işini yapmayanlar da emekli olma imkanına sahip olabiliyor. Çalışmadığı ve işi olmadığı halde emeklilik hayali kuranlara müjdeli haber geldi. Emekli olmak isteyenleri yakından ilgilendiren haber Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi. Sigorta primini kendi ödeyerek emekli olma hayalini gerçekleştirmek isteyenler SGK’dan isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti Ne Kadar?

Çalışmadığı halde SGK’ya dışarıdan kendisi prim ödeyerek emekli olmak isteyenler, isteğe bağlı sigorta şartlarını ve ücretini merak ediyor. 2022 yılında yapılan son güncellemeler ile birlikte SGK’da isteğe bağlı sigorta primi en düşük 1601 lira oldu. Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanlar ile esnaf muaflığından yararlanan kadınların ödeyeceği isteğe bağlı sigorta primi de aylık 1547 lira olarak açıklandı.

Bununla birlikte isteğe bağlı sigorta yaptıran erkekler askerlik borçlanması için en düşük 53 lira öderken en yüksek 400 lira prim yatıracak. Kadınlar için doğum borçlanması prim ücretleri de aynı rakamlar oldu. İsteğe bağlı sigorta sistemi hakkında SGK’dan yapılan son açıklamaya göre kısmi süreli çalışanlar 2022 yılında günlük 33.36 lira prim ödeyerek eksik günlerini 30 güne tamamlayabiliyor.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları

4A kapsamında olup 30 günden az çalışan veya herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan kişiler, kendi primlerini ödeyerek sağlık hizmeti alabilir ve emekli olabilirler. Yaş şartını tamamlayan vatandaşlar tıpkı normal emeklilikte olduğu gibi prim günü ve ücretlerini yatırarak emekli olma hayaline kavuşabilir. Bunun için herhangi bir işte çalışmayan kişilerin ilk olarak “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikamet ettiği yerdeki SGK müdürlüklerine resmi başvuru yapması gerekir.