EkonomiGenelGündem

Fiyat artışıyla mücadelede yeni adım: Enflasyonla Mücadele Timi nedir?

Son günlerde ekonomi adına alınan yeni tedbir ve önlemlerle ülkemizde enflasyon oranının ‘tek haneye’ düşürülmesi amaçlanırken fahiş fiyat artışına karşı bir adım daha atılıyor. Enflasyonla Mücadele Timi uygulamasıyla birlikte haksız fiyat artışıyla mücadele güçlenecek. Peki Enflasyonla Mücadele Timi nedir? Ne işe yarayacak?

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın, “Enflasyonla Mücadele Timi nasıl işleyecek?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak bir denetim. Bunun herhangi bir polisiye tedbiri yok. Eğer suç ya da suçlular varsa parasal cezalarla vazgeçirilmeye, caydırılmaya çalışılacak.”

Stokçuluğa Karşı Önlem

Enflasyonla Mücadele Timi’nin stokçuluğun önlenmesine katkı sunacağını belirten Aydın şunları söyledi:

“Birtakım stokçular aşırı fiyat uygulayan firmalar veya kişiler olabilir. Bunların önlenmesi lazım, enflasyon timi de tam da bu amaçla ortaya konmuş bir şey. En azından bu yapanların piyasanın başıboş olmadığını sade ve sadece yanlış yapanın cezalandırılacağı bir sistem kurulmaya çalışılıyor.”

Alınan tedbirlerin enflasyonla mücadeleye katkı sunacağını belirten Aydın, “Hem arz yönünden hem talep yönünden hem de idari yönden bu tedbirler ile birlikte çalıştığı zaman enflasyonun yönü aşağı doğru devam edecek” ifadelerini kullandı.