Ekonomi

İlaç fiyatları da zamlandı! SGK’nın karşıladığı tüm ilaçlara yüzde 37 zam gelecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 2022 yılında ilaç fiyatlandırmasında kullanılan 1 Euro değerini güncelledi. Kurum tarafından yapılan bu güncelleme sonrası ilaç fiyatlama değeri 4,5786 liradan 6,2925 liraya çıkarılmış oldu. TİTCK tarafından gerçekleştirilen güncelleme sonucu ilaç fiyatlarında ortalama yüzde 37,43 artış yaşanması bekleniyor. Kurum Türkiye’de satılacak ilaçların fiyatlarını belirlerken 1 Euro’nun sabit değerini 5786 liradan 6,2925 liraya çıkarıldığını duyurdu.

TİTCK İlaç Fiyatlandırmasında Güncelleme Yaptı

İlaçtaki Euro kurunun 6,29’a çıkartılması ilaç fiyatlarında yaklaşık yüzde 37,43 artışa neden olacak. Öte yandan TİTCK resmi web sitesinde konuyla ilgili açıklamada “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 15,80 TL ve 8,26 TL değerleri, ilgili karar kapsamında avro değerinde yapılan değişiklik oranında yükseltilerek 21,71 TL ve 11,35 TL olarak güncellendi.” ifadeleri yer aldı.

İlaç Fiyatlarına Yüzde 37 Zam Gelecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), tarafından ilaç fiyatlarındaki Euro kurunun 6,29’a çıkartılması sonrası ilaç fiyatlarında yaklaşık yüzde 37,43 artış gerçekleşecek. Beşeri ilaçların fiyatlarındaki artışın önümüzdeki haftadan itibaren eczanelere yansıtılacağı açıklandı. Güncellenen yeni depocuya satış fiyatı, mevcut depocuya satış fiyatının eski Euro değerine bölündükten sonra yeni Euro değeriyle çarpılmasıyla hesaplanacak. Bununla birlikte TİTCK kararının 5 gün sonra geçerli olacağı duyuruldu.

1 Kutu Aspirin 18 TL Olacak

İlaçta belirlenen yeni Euro kuru, SGK tarafından karşılanan tüm ilaç fiyatlarına otomatik bir şekilde yansıtılacak. Bu kapsamda eczanelerden en çok satılan reçetesiz ilaçlardan biri olan aspirin fiyatı da artacak. TİTCK kararının uygulamaya geçmesiyle birlikte reçetesiz 500 mg’lık bir kutu aspirinin fiyatı 13,37’den 18,32’ye çıkacak.