Ekonomi

Alman otomotiv devi Türkiye’de 200 kişilik ek istihdam sağlayacak!

Mercedes-Benz Otomotiv, Türkiye’de ek istihdam hamlesi için harekete geçti. Alman otomotiv devi, 2019 yılında başlattığı “Project Future” uygulaması ile yeni bir kurumsal yapı inşa ediyor. Türkiye’de yeni yapılanmaya giren Mercedes-Benz, toplam 750’den fazla çalışanıyla otomobil ve hafif ticari araç alanında satış öncesi ve sonrası hizmetlerine ağırlık veriyor. Mevcut rakamlara bakıldığında Mercedes-Benz, Türkiye genelinde 38 satış, 56 servis noktası ve 3 bin 800’ü aşan bayi ağ çalışanı ile müşterilerine hizmet veriyor.

Mercedes-Benz Satın Alma Servis Merkezi Kuruluyor

Türkiye’de 500 kişilik ekibi ile faaliyetlerine başladığı günden bu yana yaklaşık 10 kat büyüyen Küresel IT Çözümleri Merkezi kuran Mercedes-Benz, bu çalışmalarını genişletmeyi planlıyor. Bir yazılım geliştirme üssü olarak firmanın dünyadaki tüm noktalarına bu merkezden hizmet sağlanıyor. Aynı zamanda Türkiye’deki yazılım mühendisliği sektörünün gelişmesine de büyük katkılar sunuyor. Mercedes-Benz, bu kapsamda 2022 yılında Satın Alma Servis Merkezi’ni de oluşturmayı amaçlıyor.

Mercedes-Benz’den 200 Kişilik Ek İstihdam

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, firmanın Türkiye’yi bir destek üssü olarak konumlandığını belirterek şunları söyledi: “Mercedes-Benz Otomotiv olarak küresel sorumluluklarımız genişliyor. Mercedes-Benz markalı otomobil ve hafif ticari araçlara hizmet veren şirketimizde, yeni sorumluluklarımızla birlikte 2022 yılında yaklaşık 200 kişilik ek istihdam yaratmayı amaçlıyoruz.”

2022’de Satışların Yüzde 10’u Elektrikli Olacak

Bedikhan, 2022 yılında tamamen elektrikli otomobillere odaklanmanın daha da artacağını ifade ederken, “Model yelpazemizi EQS, kompakt sınıftaki SUV modelleri EQA ve EQB ile EQS’in elektrik mimarisine dayanan sportif üst sınıf sedan olan EQE ile genişleteceğiz. 2022’de elektrikli otomobillerimizin toplam satışlarımızın yüzde 10’unu oluşturmasını planlıyoruz.” dedi. Firma bu yıl yenilenen Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé, Mercedes-Benz C 200 4MATIC All-Terrain, Mercedes-AMG SL ve Yeni GLC gibi otomobil modellerini Türkiye’ye getirecek.