Editörün SeçtikleriEkonomi

Ödemeler Hesaplara Yattı! SMS İle Sorgulanabiliyor

Evde bakım maaşı alanlar ocak ayında yatırılacak evde bakım parası hakkındaki aramalarını yoğunlaştırdı. İşte evde bakım maaşı yatan iller belli oldu.

Evde bakım parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evinde bakıma muhtaç, ihtiyacı olan engelliler ile yaşlı bireylere bakan kişilere veriyor. Bakıma muhtaç, hasta ya da yaşlı kişilerin evde bakımlarının yapılması, ihtiyaçlarını karşılanabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak evde bakım maaşı veriliyor. Maaş alan engelli yakınları maaşların SMS ve TC kimlik numarası ile sorgulanabiliyor.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2022 Listesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşını her ayın 15’i ile 31’ü arasında hesaplara yatıyor.

1-Tokat

2-Diyarbakır

3-Osmaniye

4-Çanakkale

5-Edirne

6-Giresun

7-Afyonkarahisar

8-Ordu

9-Bolu

10-Kırıkkale

11-Ankara

12-Konya

13-Manisa

14-İstanbul

15-Kocaeli

16-Siirt

17-Niğde

18-Şanlıurfa

19-Bilecik

20-Balıkesir

21-Antalya

22-Mersin

23-Samsun

24-Hatay

25-Sakarya

26-Uşak

27-Adıyaman

28-Aksaray

29- Bursa

30-Adana

31-İzmir

Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek yardım miktarı 2.292,02 TL’ye yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Ekranı

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşılabiliyor.

Sms İle Evde Bakım Parası Sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

65 Yaş Aylığı Olarak Biliniyor

Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor.