Ekonomi

Kimse bunu beklemiyordu! İkinci el araç fiyatlarında büyük değişiklik!

Türkiye’de araç fiyatları son dönemlerde en sık araştırılan konular arasında yerini aldı. Araç fiyatlarında flaş bir değişiklik yaşandı. Binek ve hafif ticari araç pazarında ocak ayı ve aralık 2021’e kıyasla yüzde 54,4 geçtiğimiz ocak ayına göre yüzde 13 azaldı.

Araç fiyatlarına ilişkin yapılan açıklamaya göre bu yılın ocak ayından bir önceki yılın ocak ayına göre binek ve ticari araç satışı yüzde 54,4 oranında azaldı, fiyatlar ise yüzde 1,5 oranında geriledi.

Indicata’nın verilerine göre ülkemizde ocak ayında yapılan araç satışları, 2021 yılının Aralık ayına kıyasla yüzde 54,41 azaldı ve 90 bin 310 oldu. Araç satışlarında İstanbul’un ilk sırada olduğu görüldü. İstanbul’u Ankara ve daha sonra da İzmir takip etti.

FİYATLAR YÜZDE 15-18 DÜŞTÜ

Arabam.com Pazarlama Genel Müdürü Naim Çetintürk kur korumalı mevzuat programı sonrasında kurdaki düşüşe işaret ederek, şu açıklamayı yaptı:

“O gün itibarıyla ikinci el pazarı yüzde 40-45 aralığında daraldı. Çünkü, hem bireysel alıcılar hem de ikinci el ticareti yapan şirketler, kurdaki yükseliş sürer düşüncesiyle 20 Aralık 2021’den önce yüksek fiyattan araç almış oldular. Şimdi aslında yüksek fiyattan araç alan bireyler ve kurumlar satma konusunda çok istekli değil. Galeriler bir miktar zararı göze alıyor ancak bireyler zarar etmek istemiyor. Bu durum da satışları baskılıyor. Bizdeki verilere göre, ikinci elde ilan satış süreleri bireysel ilanlarda 25 günden 39 güne çıktı. Kurumsal ilanlarda ise bu rakam 19 günden 28 güne çıktı. Bu durum fiyatlara da yansıdı. İkinci elde fiyatlar aralık sonundan bu yana yüzde 15-18 düştü”