Editörün SeçtikleriEkonomi

Başvuru yapanlara her ay 1084 TL para veriliyor! Hemen başvurun paranızı 1 ay içinde alın!

Çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. 2022 Ocak zam kararı sonrasında özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar alacakları maaşları araştırmaya başladı. Devletten belirli kriterleri sağlayan kişiler 65 yaş üstü maaşı alabiliyor. Bunun için yaş şartını tamamlamanın yanı sıra ek geliri olmayan ve aylık geliri belirlenen tutarın altında olan vatandaşlara her ay 1.084 TL veriliyor. 65 yaş aylığı hakkında merak edilenler haberimizde..

2021 yılının Aralık ayında 2022 asgari ücret miktarı belirlenmişti. Belirlenen bu miktar aslında pek çok ücreti de belirledi. Belirlenen bu ücretler arasında 65 yaş aylığı da bulunuyor. Hiç çalışmayan ya da primi yetmeyip emekli olmayan yaşlılara her ay maaş ödeniyor. Memurların katsayısına göre yapılan düzenleme ile birlikte 65 yaş aylığı bu yıl 828 TL’den 1.084 TL’ye yükseldi.

BİNLERCE KİŞİ ALIYOR

Ülkemizde başvuru şartlarını taşıyan binlerce kişi 65 yaş aylığından yararlanabiliyor. Maaşlar her ayın ilk iki haftası içerisinde vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Bu ay ocak ayı zamlı miktarlarla birlikte toplam da 1 milyar 31 milyon TL yaşlı aylığı hesaplara aktarıldı. Maaştan yararlanmak ve başvuruda bulunmak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunması gerekiyor.

BU ŞARTI TAŞIMAK GEREKİYOR

65 yaş aylığından yararlanmak için devletin belirlemiş olduğu kriterleri taşımak gerekiyor. Maaş alabilmek için kişinin kendisinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekiyor. 2022 yılı için belirlenen bu rakam 1.417 TL olarak açıklandı.