Ekonomi

1-2-5-7-10 günlük ödemeler hesabınıza yatmış olabilir! Ödenekte bu detaya dikkat!

Bir işte sigortalı olarak çalışan vatandaşların raporlu olduğu için işe gidemediği günlerde maaşından yapılan kesintiler, SGK tarafından karşılanıyor. Ancak çalışan vatandaşların, SGK tarafından karşılanan “iş görmezlik ödeneği” olan rapor parasını alması için bazı bilgi ve belgeleri bilmesi gerekiyor. Peki 2022 yılında 1, 2, 4, 5, 7, 10 ve 30 günlük rapor parası ne kadar? Rapor Parası Hesaplama ve Sorgulama ile ilgili detaylar…

SGK Raporlu Günler İçin Ödeme Yapıyor

Sigortalı olarak bir yerde çalışan vatandaşlar, raporlu olarak işe gidemediğinde vatandaşların maaşından işe gidemedikleri gün kadar kesinti yapılıyor. Bu kesintiler daha sonra SGK tarafından karşılanıyor. SGK’nın “iş görmezlik ödeneği” olarak yaptığı rapor parası ödemelerinde çalışanların bazı detayları bilmesi gerekiyor. İşyerinde geçirilen kazalar, hastalanma durumları gibi zamanlardan alınan rapor ile çalışılamayan günlerin ücretleri “iş görmezlik ödeneği” ile alınabiliyor. Ancak bu noktada SGK’lı çalışanın aldığı raporun en az 3 iş gününü kapsıyor olması gerekiyor. 3 iş gününden az olan raporlar için SGK tarafından ödeme yapılmıyor.

İş Görmezlik Ödemeleri Nasıl Alınır?

Çalışan vatandaşın en az 3 iş gününü kapsayan raporu almasından sonra işverenin ise bu raporu en fazla 5 gün içinde sisteme girmesi gerekiyor. SGK yetkilileri sistemden bu raporları inceliyor ve rapora onay verilmesi durumunda çalışana yapılacak olan ödeme PTT’ye ödeme talimatı ile gönderiliyor. Rapor parasını almaya hak kazanan çalışanların, PTT’ye gönderilen ödemelerini en fazla 1 ay içerisinde alması gerekiyor. Ödemelerin alınmadığı durumlarda SGK, yapılan ödemeleri geri alıyor.

Gün Sayısına Göre Ödemeler Ne Kadar?

İş görmezlik ödeneği kişilere verilen raporun gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre yapılan iş görmezlik ödemeleri şöyle:

  • 1 – 2 gün için ödeme yok
  • 3 gün için 166,80 TL
  • 4 gün için 286,16 TL
  • 5 gün için 500,4 TL
  • 7 gün için 556 TL
  • 10 gün için 889,86 TL
  • 30 gün için 3.113,60 TL

Raporun gün sayısına göre belirlenen ücret tutarları, 12 aylık prim toplamı üzerinden SGK tarafından yapılan hesaplamalara göre belirleniyor.