Editörün SeçtikleriGündem

Salgında maskeleri çıkarma vakti geldi! Koronavirüs Mart ayı kararları geliyor: Her şey eski haline dönüyor

Omicron varyantının hızı kesilip günlük vaka sayıları düşüşe geçerken salgın ile mücadelede yeni bir dönem başlayacağı belirtildi ve önceliğin 65 yaş üstü vatandaşlara verileceği bildirildi. Ayrıca diğer gruplarda hayat biraz daha normale döndürülecek ve açık alanlarda maske takılması zorunluluğunun kaldırılması gündeme gelecek.

750 BİNE GERİLEDİ

Omicron etkisi ile rekor üstüne rekor kıran günlük vaka sayıları düşeşe geçti. 850 bini bulan aktif vaka sayısı 750 bine geriledi. Testlerin pozitiflik oranı da yüzde 24’lerden yüzde 16’lara düştü. Ölümlerdeki artışın ise bir süre daha devam etmesi hesaplanıyor.

YENİ KARARLAR ALINACAK

Rakamların inişe geçmesi ile birlikte salgınla mücadelede de yeni bir dönem başlayacağı belirtilirken bu dönemde risk grupları ve 65 yaş üstünü önemseyen ve önceleyen politikalar izlenmesinin gündeme geldiği bildirildi. Ayrıca bu grupların dışındakiler için bahar ile beraber havaların ısınması ile rahatlamalar sağlanacağı bildirildi. Bilim Kurulu toplantılarında ve Kabine Toplantısında bu yönde karalar alınması beklendiği bildirildi.

MASKE YASAĞI KALKIYOR

Bu olumlu kararlardan ilkinin maske yasağının esnetilmesi yönünde olması bekleniyor. Cadde, sokak, park, kafe ve restoranların bahçeleri başta olmak üzere tüm açık alanlarda maske yasağının kaldırılması gündemde.

FİİLİ ANLAMDA DENETİM YOK

Fiili anlamda bu yasak çoğu vatandaşın kurala uymamasından kaynaklı olarak kalkmış durumda. Bu doğrultuda maske kullanımı hakkında denetimler yapılmıyor ve vatandaşlar açık havalarda maske kullanımı yapmıyor. Yapılacak olan düzenleme ile yasak tamamen ve resmen sadece açık havalarda kalkmış olacak.